تعاریف دکوراسیونی
دکوپارتمان

آبنما

آب نما

آبنما

آبنما برای حیاط و محوطه بیرونی خانه، آپارتمان یا ویلا می تواند عنصری زیبا باشد، صدای آب را تداعی کرده، موجب آرامش و انبساط خاطر باشد.

آبنما یکی از لوازم تزئینی است که صرفا به آب نیاز دارد و طراحان برای اینکه مناظر طبیعی را به خانه ها بیاورند دست به ابتکار زده، طرح های خاص و متفاوتی را اجرا کرده اند.

در طراحی محوطه و حیاط خانه، آبنما را می توان در اشکال و اندازه های مختلف انتخاب کرد و برای فضای بزرگ، با چند آبنما می توان جلوه خاصی به دکوراسیون حیاط یا بام خانه داد.

برای انتخاب آب نمای مناسب می توان با در نظر گرفتن ابعاد حیاط یا باغ، آن را در مرکز دید قرار داده و اطرافش را با گلدان های گل و انواع درختچه ها تزئین کرد.

در چیدمان حیاط و محوطه باید به این نکته توجه کرد که مسیر عبور افراد و جای نشستن مناسب بوده، نیمکت، صندلی و گلدان ها را جوری چید که چشم مهمانتان از فضای مورد نظر آزار نبیند.

نوع آبنما باید مطابق با تم باغ یا فضای سبز خانه باشد، مثلا برای فضایی با سبک کلاسیک و قدیمی، بهتر است از آبنمای مدرن استفاده نکنید و برعکس.

آب نما

انواع آبنما

آبنما در انواع مختلف با طرح ها و شکل های خاص و  متریال های گوناگون، یکی از عناصر زیبا و جذاب در محوطه ویلا و حیاط خانه محسوب می شود.

انتخاب آبنمای مناسب، به مساحت فضای مورد نظر، سبک دکوراسیون و هماهنگی با سایر عناصر چیدمان بستگی دارد.

آبنمای خانگی به چند شکل از جمله دیواری، ایستاده، پرده ای یا رومیزی وجود دارد و برای خانه هایی با سبک دکوراسیون کلاسیک یا مدرن متفاوت است.

آبنمای باغی معمولا در باغچه، محوطه ویلا یا فضای بیرونی خانه ها، لابی آپارتمان ها و فضاهایی که با نورپردازی و دکوراسیون مدرن کاربرد دارد.

آبنمای حبابی برای ایجاد آرامش و تغییر دکوراسیون خانه، گزینه مناسبی است و می تواند در بخشی از خانه جداکننده جذابی باشد.

آبنمای سنگی یکی از پرطرفدارترین عنصر تزئینی برای پاسیو، روف گاردن، حیاط و محوطه خانه محسوب می شود.

آبنمای موزیکال یکی از طراحی های مدرن و دوست داشتنی و همچنین مناسب برای افرادی که شنیدن موسیقی را برای ریلکس کردن ترجیح می دهند.

آبنمای سنتی با طراحی های مختلف وجود دارد و در دوران قدیم همراه با حوض در حیاط خانه ها زینت بخش خانه بوده است.

آبنمای متحرک آبنمایی است که به راحتی قابل جابه جا شدن بوده و برای خانه های کوچک کنار گیاهان آپارتمانی، گزینه مناسبی است.

طراحی آبنما

برای طراحی آبنما، ایزولاسیون جایی که  نصب می شود مهم است، چون با پیدا شدن یک درز و نشتی آب، امکان تخریب و آسیب دیدگی ساختمان وجود دارد.

طراحی آبنما برای مکان های مختلف و کاربرد تزئینی در هر فضا، تعریف خاص خود را دارد. مثلا آبنمای خانگی به دلیل اینکه درون آپارتمان، پاسیو و گلخانه قرار می گیرد، ویژگی های خاص خود را دارد.

باید علاوه بر جنس، رنگ و طرح، آبنما وزن زیادی نداشته باشد تا برای حمل و نقل و جابه جا کردن دچار دردسر و مشکل نشد.

آب همواره برای انسان موجب آرامش است و آبنما با ایجاد صدای دلنشین آب، ابزار پرطرفدار در طراحی کلاسیک و مدرن است؛ امروزه آبنمای موزیکال ایده دلپذیرتری است.

آب نمای سنتی، معمولا در حیاط خانه های سنتی و همراه با حوض های کوچک  یا در محوطه سازی باغ و ویلا به کار می رود.

آب نمای متحرک، بیشتر در پارک ها و فضاهای تفریحی عمومی به کار می رود و با استفاده از جریان برق، ارتفاع آب کم و زیاد شده و در آن حرکت ایجاد می شود.

طراحی آب نما

تصاویر آب نما