تعاریف دکوراسیونی
دکوپارتمان

آسانسور

آسانسور خانگی

آسانسور

آسانسور یک وسیله برای تردد و نقل و انتقال به شکل عمودی است که در خانه های مسکونی، ساختمان های تجاری و …. کاربرد داشته و توسط بخشی به نام تابلو فرمان، کنترل می شود.

اتاقک متحرکی که به کمک موتور الکتریکی به بالا یا پایین حرکت کرده و رفت و آمد افراد را بین طبقات تسهیل می کند، آسانسور نام دارد و با شکل های مختلف طراحی می شود.

تابلو فرمان یکی از بخش های مهم الکترونیکی آسانسور است که اغلب در موتورخانه نصب می شود و با مدارها و ریزپردازنده های فراوان حرکت کابین و اعلام وضعیت های مختلف را کنترل می کند.

موتورهای الکتریکی، نیروی لازم برای بالا و پایین بردن کابین را فراهم می کنند و توقف های خودکار و کنترل آسانسور نیز توسط تابلو فرمان آسانسور انجام می شود.

آسانسور

قطعات آسانسور

قطعات آسانسور در دو بخش مکانیکی و الکترونیکی دسته بندی می شود و شامل قطعاتی مانند موتور، کابین، در بازکن اتوماتیک، سیم بکسل، کابل، سیستم کنترل، سیستم ایمنی و ….است.

کابین آسانسور فضایی است که برای حمل و نقل افراد به کار می رود و به صورت های معمولی، تک در و دو در ساخته می شود.

کابین های آسانسور از جنس های مختلف فلزی و شیشه ای ساخته می شوند و کاربردهای متفاوتی در ساختمان های مختلف دارند.

قطعات آسانسور

انواع آسانسور

آسانسورها از این نظر که به شکل عمودی حرکت کرده، در طبقات مختلف توقف دارند و دارای کابین هستند یکسانند اما براساس نوع عملکرد موتور و جنس کابین دسته بندی می شوند.

آسانسورها به وسیله موتورهای الکتریکی کار می کنند و توسط کابل کششی یا سیستم های وزنه تعادل مانند چاله یا پمپ مایع هیدرولیک برای بالا بردن یک پیستون استوانه ای مانند جک استفاده می کنند.

نیروی محرکه ای که به کابین آسانسور وارد می شود متفاوت است و انواع آسانسور به این مورد بستگی داشته به چهار دسته آسانسور وینچی، آسانسور کششی، آسانسور هیدرولیک و مغناطیسی تقسیم می شوند.

تکنولوژی نوین به نام آسانسور پنوماتیک نیز به انواع آسانسورها اضافه شده است و در این نوع آسانسورها، کابین به کمک نیروی پنوماتیک جابه جا می شود.

آسانسور وینچی با زنجیر یا طناب فولادی آویزان شده و نیروی رانش به غیر از اصطکاک به آن وارد می‌شود و قاب وزنه در این سیستم به کار نرفته است.

انواع آسانسور

آسانسور مغناطیسی

در آسانسور مغناطیسی ریل‌ها و تجهیزات متصل شده روی دیوار چاه آسانسور وجود دارد که با مغناطیس دائم میدان مغناطیسی ایجاد می شود.

در آسانسور مغناطیسی، میدان مغناطیسی در برخی نقاط قطع و با القای جریان برق به وسیله سیم پیچ‌های استاتور، سیم پیچ‌های تعبیه شده روی روتور باردار شده و کابین به حرکت در می‌آید.

در این نوع آسانسور اجزایی مانند وزنه تعادل، کابل فولادی، موتورخانه و .. وجود ندارد و گران تر بوده اما بسیار ایمن‌تر از آسانسور معمولی است.

آسانسور مغناطیسی

آسانسور خانگی(هوم لیفت)

آسانسور خانگی نیاز به تخریب و فضای زیاد ندارد و در سیستم جابه جایی از جک های بالا رونده هیدرولیکی استفاده شده که درون فضای خود آسانسور قرار می گیرد.

آسانسور  خانگی دستگاه بالابرنده ای در خانه های دوبلکس و جایگزینی برای بالا رفتن از پله ها بین طبقات و نیم طبقات به کار می رود.

در این نوع آسانسور یا بالا برنده نیازی به چاهک، موتورخانه، سیم بکسل و وزنه نداشته و با برق تک فاز شهر کار می کند.

این نوع آسانسور در مکان هایی مانند داخل راه پله ها، راهروها، فروشگاه ها، حیاط ها یا پل های عابر پیاده قابل نصب است.

آسانسور خانگی یا هوم لیفت صدای بسیار کم داشته، سیستم پشتیبان برای فرود و خارج شدن افراد در زمان قطع برق و قابلیت نصب آسان و سریع دارد.

آسانسور

آسانسور شیشه ای

آسانسور شیشه ای یا پانومارا توسط کنترل فشار هوا در محفظه ای که آسانسور روی آن قرار گرفته، به سمت بالا و پایین حرکت می کند.

آسانسور شیشه ای به دلیل نوع طراحی و کوچک بوده و همچنین عدم نیاز به چاله آسانسور، در ساختمان های مدرن طرفداران زیادی دارد.

افراد در آسانسور شیشه ای هنگام بالا یا پایین رفتن می توانند در کابین شیشه ای، اطراف خود را ببینند و معمولا برای طراحی و معماری ساختمان هایی که زیبایی را اولویت می دانند کاربرد دارد.

آسانسور شیشه ای

آسانسور هیدرولیک

آسانسور هیدرولیک معمولا برای ساختمان هایی با ارتفاع کم به کار می رود و نوعی آسانسور خانگی محسوب می شود.

این نوع آسانسور به وسیله یک پیستون در قسمت پایینی آسانسور نگه داشته شده و به سمت بالا حرکت داده می شود و موتورخانه آن در پایین ترین سطح کنار چاهک آسانسور قرار دارد.

آسانسور هیدرولیک شامل دو نوع معمولی؛ آسانسورهای هیدرولیک همراه با چاهک یا چاله و آسانسورهای هیدرولیک بدون چاهک یا چاله است.

در نوع همراه با چاهک یا چاله، یک طناب قرقره در کف چاهک آسانسور وجود دارد و نوع بدون چاهک دارای یک پیستون در دو طرف کابین می باشند.

آسانسور هیدرولیک

 آسانسور کششی

در این نوع آسانسور از یک موتور الکتریکی استفاده می شود که در بالای چاه آسانسور و در برخی طراحی‌ها، پایین کنار چاهک، یعنی موتورخانه نصب می‌شود.

روی فلکه این موتور، کابل فولادی یا سیم بکسل وجود دارد که از یک سو به کابین آسانسور و از سوی دیگر به وزنه‌های آسانسور که درون قابی فلزی قرار دارند، متصل است.

جنس این وزنه‌ها از چدن یا بتن است و وزن این وزنه‌ها به اندازه وزن کابین به علاوه نصف ظرفیت کابین است، دلیل قرار دادن وزنه در سیستم آسانسور کمک به بالا بردن آسانسور است.

آسانسورهای کششی برای ساختمان هایی با ارتفاع متوسط و بلند کاربرد دارد و سرعت این نوع آسانسورها بیشتر از نوع هیدرولیک است.

آسانسور کششی

تصاویر آسانسور