تعاریف دکوراسیونی
دکوپارتمان

آشپزخانه

آشپزخانه 01

آشپزخانه

آشپزخانه قلب تپنده یک خانه محسوب می شود و در طراحی آن باید به اصول دکوراسیون، استفاده از متریال و تجهیزات متناسب با فضا توجه کرد.

این بخش از خانه به دو شکل مدرن و کلاسیک طراحی می شود که در طراحی مدرن، آشپزخانه به شکل باز یا اوپن است.

طراحی آشپزخانه جزیره ای نیز یکی از طراحی های مدرن برای سبک های امروزی است که بسیار چشمگیر و پرطرفدار است.

آشپزخانه

طراحی آشپزخانه

در طراحی آشپزخانه جزیره ای کابینت در وسط آن قرار گرفته، می توان برای جاسازی سینک ظرفشویی، گاز و حتی به عنوان میز ناهارخوری از آن استفاده کرد.

تغییر دکوراسیون و طراحی آشپزخانه همواره کاری زمان بر و دشوار به نظر می رسد، چون محیط آن، یکی از پرکاربردترین مکان های خانه محسوب می شود.

معمولا شما نسبت به سایر اتاق های منزلتان بیشترین زمان را در آنجا صرف می کنید، پس چیدمان و دکوراسیون آن نیز دقت و حساسیت بیشتری را می طلبد.

در چیدمان آشپزخانه مهمترین نکته رعایت کردن فاصله بین مثلث کار، شامل سه عنصر اجاق گاز، یخچال و سینک است.

طراحان معتقدند هرچیزی که مزاحم فاصله این مثلث باشد چیدمانی غیراصولی است. مثلا میز ناهارخوری را طوری نچینید که رفت و آمد شما را بین این سه عنصر مختل کند.

آشپزخانه

کابینت آشپزخانه

کابینت آشپزخانه باید جادار و مناسب باشند تا فضای بیشتری را برای آشپزی در اختیار افراد قرار بدهد، اما با توجه به نیاز خود بچینید.

بهتر است کابینت ها را هم رنگ دیوارها و به رنگ روشن انتخاب کرد تا فضای آن به خصوص در ابعاد کوچک، را بزرگتر کرد.

طراحی آشپزخانه به نیازهای اعضای خانه بستگی دارد؛ مثلا اگر کودکان در آنجا تکالیفشان را انجام می دهند یک میز تحریر کوچک گزینه خوبی است.

اگر از مهمانان خود در این بخش خانه پذیرایی می کنید، به میز ناهارخوری نیاز دارید که می تواند هماهنگ با سبک دکوراسیون و متناسب با ابعاد آن انتخاب شود.

اگر تمایل به رنگ تیره دارید می توانید دیوارهای آشپزخانه را با رنگ های زرشکی، قهوه ای و زغالی که فضای دورتری را جلوه می دهند، بپوشانید.

برای کابینت های بالایی درهای شیشه ای در نظر بگیرید تا فضا را بزرگتر نشان دهید اما دقت کنید کابینت به هم ریخته ای نداشته باشید که چشم را خسته کند.

آشپزخانه

مبلمان آشپزخانه

مبلمان آشپزخانه را با توجه به ابعاد، سلیقه و سبک دکوراسیون خانه خود انتخاب کنید و بهتر است از عناصری که فضا را شلوغ می کند کمتر استفاده کنید.

برای مبلمان آشپزخانه صندلی‌هایی با پایه‌های نازک، چهارپایه‌های ساده و میزهای باریک گزینه های مناسبی است تا فضای خلوت تر و آرامش بخشی داشته باشید.

از قفسه، شلف و کابینت های توکار استفاده کنید تا از کمترین فضا بیشترین بهره را ببرید، ادغام کابینت با قفسه ها و شلف های معلق یا باز، روش مناسبی است.

کابینت های بزرگ و تزیینی و جزییات زیاد می تواند فضای شما را خرد و کوچک می کند، بنابراین از عناصر شفاف، براق و صاف استفاده کنید.

در طراحی آشپزخانه روی کانتر، کابینت و شلف ها، وسایل کمتری قرار داده و از شلوغی کم کنید، لوازم غیر ضروری را از دید پنهان کنید.

نورپردازی آشپزخانه

نورپردازی آشپزخانه اهمیت دوچندان دارد چون نه تنها فضایی است برای پخت و پز، محل مناسبی برای گپ دوستانه و نوشیدن چای و خوردن غذا به شمار می رود.

برای نورپردازی آشپزخانه باید به رنگ تیره یا روشنی که در دکوراسیون استفاده کرده اید، تناسب فضا را  در نظر گرفته و سعی کنید آنجا را بزرگتر جلوه دهید.

به جانمایی و چیدمان وسایل خیلی دقت کنید، بهتر است با استفاده از متر جای آن ها را اندازه گیری و پس از اطمینان از اندازه، آن را در جای مشخص شده قرار دهید.

سبک دکوراسیون شما مدرن یا سنتی و حتی اگر ایرانی باشد، می توانید با استفاده از عناصری مانند چوب و گل و گیاه، این فضا را گرم و صمیمی کنید.

نورپردازی مناسب،فضای آماده‌ سازی غذا را زیبا کرده و به‌ طور کلی روی فضای خانه اثر مثبتی می‌ گذارد.

بیشتر افراد هنگام طراحی بخش های مختلف خانه، توجهی کافی به نور آن نمی ‌کنند و این اشتباه بسیار بزرگی است.

برای نورپردازی مناسب در خانه قدیمی با لوستری زیبا، فضا را نورانی کنید.

اگر به فضای مدرن علاقه دارید،با استفاده از لامپ ‌های کوچک‌ ردیفی در زیر کابینت ‌ها نورپردازی منحصر به فرد و زیبا انجام دهید.

آشپزخانه

رنگ آشپزخانه

رنگ یکی از عواملی است که می تواند در ایجاد اشتها یا کم اشتهایی افراد تاثیر بگذارد، اگر نیاز به افزایش اشتها دارید به سراغ رنگ های گرم مانند قرمز، زرد و نارنجی ملایم بروید، چون رنگ های گرم اشتها آورند.

استفاده از رنگ های تند که با غذا هماهنگ هستند به فضای شما دلنشین می دهد و باعث می شود غذاها سالم و طبیعی به نظر برسند. از رنگ های کمرنگ بپرهیزید زیرا احساس ناخوشایندی ایجاد می کنند.

بعد از انتخاب رنگ، جنس پرده اهمیت زیادی دارد که باید کیفیت بالایی داشته باشد تا در اثر شست و شو، کیفیت و شفافیت خود را از دست ندهد.

 

رنگ آشپزخانه

تصاویر آشپزخانه