تعاریف دکوراسیونی
دکوپارتمان

آلاچیق

آلاچیق

آلاچیق چیست؟

در ویلا سازی و طراحی محوطه، مهمترین بخش برای دکوراسیون، مبلمان و ایجاد فضایی متقاوت، ساخت و اجرای آلاچیق است که انواع مختلف آن را می توان به کار برد.

در فضاهای باز مانند حیاط خانه و محوطه ویلا، فضایی مناسب برای نشستن که باید راحت و زیبا باشد و با سایبان یا سقفی متناسب، افراد را از آفتاب و باران محافظت کند.

گزینه دوست داشتنی برای اینکه در محوطه و حیاط خانه، کنار طبیعت سبز افراد خانواده و دوستان ساعتی را در فضایی دلنشین با آرامش بنشینید، استراحت کنند یا گپ بزنند.

آلاچیق

کاربرد آلاچیق در محوطه سازی

علاوه بر فضای داخلی، طراحان برای جذابیت بیشتر در بیرون خانه، به فکر ایجاد مکانی خاص با متریال های مختلف، سازه های فلزی و چوبی و طراحی خلاقانه اجرا می کنند.

برای طراحی بام و روف گاردن یا فضای تراس خانه نیز می توان از این عنصر استفاده کرد و با نورپردازی مناسب، شب های زیبا و دلنشینی را فراهم کرد.

این فضا را باید در قسمتی از باغ یا محوطه ساخت که رو به زیباترین چشم انداز و برای افرادی که در آن می نشینند بهترین منظره قابل دیدن باشد.

آلاچیق

انواع آلاچیق

آلاچیق ها با داشتن سازه های متفاوت و سقف های متنوع، می توانند در اندازه، فرم و شکل های گوناگون ساخته شده، توجه هر بیننده را جلب کنند.

برای ساخت سقف و دیواره آنها از متریال های مختلف استفاده می شود، گاهی سقف های نیمه و گیاهان سبز به کار برده می شود.

در برخی مدل ها، بدون سقف، دیواره آن را با گیاهان رونده و پیچک می پوشانند یا برخی از انواع آن بدون دیواره اجرا می شود.

در ساخت ویلا یا محوطه، با توجه به ابعاد فضای مورد نظر و متریالی که منطبق با شرایط آب و هوایی است، سبک دلخواه اجرا می شود.

انواع آلاچیق

آلاچیق مدرن

 آلاچیق مدرن اغلب به شکل پیش ساخته است و از سقف شیب دار، حالت نیمه باز یا بسته بوده و از خلاقیت پیروی می کند.

شکل اصلی این عنصر پرطرفدار می تواند مربع، مستطیل، دایره و … باشد و جای نشستن در اشکال متفاوت بسته به اندازه ابعاد آن طراحی می شود.

اندازه و فرم مبلمان برای استراحت و دورهمی، باید هماهنگ و متناسب با نیاز افراد و همچنین اندازه فضای مورد نظر انتخاب شود.

آلاچیق سنتی

برای ساخت و اجرا، علاوه بر سقف و دیواره، به کف نیز توجه می شود که معمولا طراحان برای آلاچیق سنتی از سنگفرش، خاک یا موزائیک استفاده می کنند.

انتخاب میز و صندلی یا نیمکت برای جای نشستن می تواند مبلمان سنتی محسوب شود تا شما برای نوشیدن چای و قهوه احساس خوبی داشته باشید.

آلاچیق سنتی با شکل و طراحی کلاسیک، حس صمیمانه و آرامشی که با نشستن زیر یک سقف و دیواره چوبی دارید، تداعی می کند.

آلاچیق سنتی

آلاچیق فلزی

افراد با هر سلیقه می توانند این المان را با فرفوژه تجربه کنند، این فلز برای هر دو سبک سنتی و مدرن، در اشکال مختلف با ستون ها و دیواره های زیبا عصر های تابستان را لذتبخش می کند.

آلاچیق فلزی با استفاده از چند فلاور باکس و درختچه هایی که فرفوژه های دیواره و سقف را تزئین کرده باشد، بوی خاک و سرسبزی گیاهان مشام شما را نوازش می کند.

آلاچیق فلزی وزن سنگینی داشته و به دو صورت پیش ساخته و غیر پیش ساخته و اغلب با سقف گنبدی شکل در نظر می گیرند.

آلاچیق چوبی

برای ساخت آلاچیق چوبی از انواع معروفی با نام تجاری ترمو و پرگولا استفاده می شود، از این متریال هم برای ستون ها و سقف و هم برای دیواره می توان استفاده کرد.

اگر دوستدار طبیعت هستید و در میان فضای سبز و گیاهان حالتان خوب است، با کف پوش چوبی، مبلمان چوبی به رنگ چوب دورهمی دلنشینی ایجاد کنید.

برای انتخاب چوب باید دقت داشت و از جنسی استفاده کرد که در برابر تابش آفتاب، باران و برف و همچنین حشرات موذی مقاوم باشد و فرسوده نشود.

اگر مبلمان و فضای ویلا با عناصر دکوراسیونی چوبی شکل گرفته است، بهتر است برای هماهنگی، از آلاچیق چوبی کمک بگیرید.

تصاویر آب نما