تعاریف دکوراسیونی
دکوپارتمان

اصول نورپردازی

اصول نورپردازی نما

اصول نورپردازی نما شامل نکات قابل توجهی است و مانند نورپردازی اتاق خواب نشیمن و پذیرایی در دکوراسیون کلی خانه مهم است تا ساختمانی زیبا، چشمگیر و متناسب با منظر شهری داشته باشید.

یکی از موارد نورپردازی نما این است که برای درخشان کردن یک ساختمان، نیازی نیست سراسر آن را روشن کرده، نورپردازی کنید، بخش های خاصی که بیشتر در معرض دید است به شکل یک نوار درخشان کنید.

براساس قوانین نورپردازی نما می توان ساختمان ها را خیره کننده زیبا ساخت و با نور، روی نوع و کیفیت مصالح به کار رفته در نمای خانه ها تاکید بیشتری داشت.

رنگ و میزان شدت نور، در نورپردازی نما مهم ترین نکته است و برای داشتن نمای بهتر و ظاهری لوکس در ساختمان، منبع نور باید پنهان باشد و این کار آشفتگی  در نما ایجاد نخواهد کرد.

نکات مهم در نورپردازی نما

نکات مهم در نورپردازی نما

یکی دیگر از نکات مهم در نورپردازی نما هماهنگی نورهاست و  بهتر است نورهای به کار رفته با نوع مصالح و متریال به کار رفته در ساختمان، همخوانی و هماهنگی داشته باشند.

برای نورپردازی نما و روشن کردن عناصر عمودی مانند ستون ها، باید پروژکتور LED و تجهیزات نورپردازی طوری نصب شود که در یک سمت ستون سایه های کوچکی ایجاد شود.

در نورپردازی نما زاویه منبع نور به عمق عناصر بستگی دارد، اگر این زاویه کم باشد، سایه ها افراطی خواهند بود.

برای اصول نورپردازی نما از انواع پروژکتور ال ای دی و SMD، انواع وال واشرها، انواع چراغ دفنی، ریسه های خطی، چراغ های دکوراتیو، جت لایت ها چمنی و یا استخری  استفاده می شود.

برای ساختمان های بلند باید از چراغ هایی استفاده شود که پرتاب نور بالایی دارند و اگر در قسمت پایینی ساختمان نصب می شوند باید بتوانند نور را تا ارتفاع بالا برسانند.

نورپردازی-نما

اصول نورپردازی پذیرایی

اگر قوانین نورپردازی پذیرایی را به خوبی اجرا کنید، همه اجزای دکوراسیون به چشم می آیند و فضا زیباتر به نظر می رسد، رنگ و طرح مبلمان جلب توجه می کند.

برای طراحی نورپردازی پذیرایی باید منابع نور متعدد در سطوح مختلف وجود داشته باشد تا نورپردازی دلپذیرتر به نظر برسد، اغلب  افراد ترجیح می دهند فضا کاملا روشن باشد، این روش خوبی نیست و نور زیاد باعث می شود تا احساس راحتی و آرامش نداشته باشید.

بهتر است در نورپردازی پذیرایی کانون تمرکز نور روی میز پذیرایی باشد و مناسب ترین منبع نور برای میز پذیرایی لوسترهای کلاسیک پر زرق و برق یا نوع مدرن ساده و ظریف که شما می توانید آنها را بالای میز پذیرایی نصب کنید.

شما می توانید از لامپ های قوی برای لوسترها استفاده نکرده و به جای این کار، از چند لوستر با نور کمتر برای طراحی نورپردازی پذیرایی استفاده کنید.

بیشتر بخوانید
۱ از ۹۴

اصول-نورپردازی-پذیرایی

ایده های جذاب در اصول نورپردازی

در طراحی نورپردازی پذیرایی از نورپردازی غیر مستقیم استفاده کنید، نصب دیوارکوب هایی که نور را به سمت سقف می تابانند یا آباژورهایی که پوشش مات دارند، ایده مناسبی هستند. لامپ های هالوژن با نور ملایم داخل بوفه، به عنوان نورپردازی غیرمستقیم کاربرد دارد.

یکی از ایده های جذاب در اصول نورپردازی پذیرایی روشنایی دور تا دور سقف کاذب است که نشان دهنده جزئیات بیشتر معماری یا گچبری است.

لامپ و چراغ های دیوارکوب که قابلیت جا به جایی دارند، نور را در هر مکانی که تمایل دارید متمرکز کرده نورپردازی پذیرایی را منحصر به فرد و خاص کرده و دکوراسیون مدرن ایجاد کنید.

نورپردازی پذیرایی

اصول نورپردازی نشیمن

نورپردازی نشیمن از این رو اهمیت دارد که بیشتر افراد وقت خود را در حال مطالعه، تماشای تلویزیون یا لم دادن روی مبل در این بخش از خانه می گذرانند.

در نورپردازی نشیمن باید به میزان روشنایی توجه بیشتری داشت چون بخش پر تردد در خانه است و  نور در این بخش باید به آسانی قابل تنظیم باشد تا با توجه به نبود نور طبیعی و موقعیت اتاق، متناسب باشد.

استفاده از لامپ های سقفی رشته ای برای مطالعه در نورپردازی نشیمن بهترین گزینه خواهد بود، در کنار کلید چراغ ها باید سوئیچی جهت تنظیم میزان روشنایی این لامپ ها وجود داشته باشد تا براساس نیاز خود، روشنایی اتاق را تنظیم کنید.

از لامپ ها و چراغ های زمینی و رومیزی در مکان هایی که نیاز به نور بیشتر احساس می شود، استفاده کنید تا با این لامپ ها حس آرامش بیشتری در محیط ایجاد شود، در این صورت می توانید تعدادی از لامپ های سقفی را خاموش نگه دارید.

برای نورپردازی اتاق نشیمن، به موقعیت میز تلویزیون توجه داشته باشید و سعی کنید نور در مقابل صفحه تلویزیون قرار نگیرد تا در دیدتان مشکل ایجاد نکند.

نورپردازی-نشیمن

نورپردازی اتاق خواب

نورپردازی اتاق خواب باید به شکلی باشد که نور پس زمینه ای لطیف و بدون درخشش و خیره کردن چشم باشد که اغلب با چراغ و نورهای کنار تخت، فضای مدرن ایجاد می کند.

در طراحی نورپردازی اتاق خواب در یک بخش اتاق می توانید از نور بالاتاب که از بالای کمد به پایین منتشر می شود یا از نور پایین تاب برای درب  و روی دیوار استفاده  کرد.

با استفاده از نور پایین تاب درخشش ملایمی روی اشیای اتاق ایجاد و در نورپردازی اتاق خواب نقطه عطف به وجود آورید، برای کنترل نورها کلید جداگانه در نظر بگیرید تا هنگام خواب آنها را خاموش کنید.

استفاده از منبع نور رشته ای زیر کمد یا تختخواب یکی از روش های مناسب برای طراحی مدرن در اصول نورپردازی اتاق خواب است.

چراغ رومیزی یا دیواری دسته گردان در نورپردازی اتاق خواب برای مطالعه در رختخواب مناسب است و بهتر است منبع نور به شکل مناسبی بر صفحات کتاب بتابد.

نورپردازی-اتاق-خواب

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.