تعاریف دکوراسیونی
دکوپارتمان

انواع پارکت و مزایای لمینت و معایب پارکت

انواع پارکت

انواع پارکت لایه های تخت که جنس آنها از چوب درختان و نوعی کفپوش پارکت یا لمینت برای بخش های مختلف خانه کاربرد دارد. بهتر است با مزایای پارکت و مزایای لمینت و معایب لمینت بیشتر آشنا شوید.

انواع پارکت از جنس درختان مختلف تولید می شود که براساس نوع درخت از درجه مقاومت و دوام متفاوتی برخوردار است.

کفپوش خانه از جنس بامبو یا افرا، مقاومت بیشتری نسبت به سایر انواع پارکت دارد ولی معایب خاصی نیز را هم به همراه دارد.

انواع پارکت با استفاده از چسب های مخصوص به کف خانه چسبانده می شود و پس از سفت شدن و چسبیدن کامل به کف سطح آن را سابیده و پس از آن لاک می زنند.

انواع پارکت به دلیل اینکه از جنس چوب طبیعی است در برابر آب و رطوبت مقاومت کمی دارد، بنابراین بهتر است آب روی آن نریزد و در صورت خیس شدن بلافاصله با حوله خشک شود تا باد نکند.

سطح انواع پارکت در برابر اجسام نوک تیز مقاوم نیست و در اثر ضربه دچار خط و خش و آسیب می شود. بنابراین انواع پارکت نیاز به نگهداری و مراقبت زیادی دارند.

در صورتی که این نوع کفپوش دچار آسیب شد، می توان آن را صیقل داد تا سطحی صاف ایجاد شود و سپس لاک زد تا مانند روز اول زیبا و براق شود.

انواع پارکت در برابر تغییر شرایط آب و هوایی، گرما و سرما تغییر شکل داده، به مرور زمان دچار فرسودگی می شوند، بنابراین باید سطح آن ها را ترمیم کرد.

این نوع کفپوش دارای تنوع زیادی در رنگ و طرح نیست و اغلب دارای گره ها و بافت های طبیعی چوب است که شاید برخی افراد دوست نداشته باشند. انواع پارکت مقاومت زیادی در مقابل حریق ندارند.

انواع پارکت

مزایای پارکت

از مزایای پارکت این است که با گره ها و بافت های چوب طبیعی روی آن، زیبایی خاصی به کفپوش خانه می دهد. پوشاندن کف با این نوع کفپوش فضای خانه را گرمتر کرده و حس آرامش و صمیمیت بیشتری در دکوراسیون داخلی ایجاد می کند.

از مزایای پارکت می توان به این نکته اشاره کرد که رنگ و طرح آن برای خانه ها با سبک کلاسیک و مدرن هماهنگی دارد و برای هر سلیقه ای مناسب و کاربردی است.

رنگ مبلمان، سایر عناصر مانند دیوار، سقف و لوازم دکوری را می توانید با این نوع کفپوش هماهنگ کنید که از مزایای پارکت محسوب می شود.

اگر به متریال چوب علاقه دارید و دکوراسیون خانه را براساس این نوع مصالح طراحی کرده اید، با انتخاب کفپوش چوبی فضایی ایده آل خواهید داشت تا حس نوستالژی و فضایی پر انرژی در خانه به وجود بیاورید.

بیشتر بخوانید
۱ از ۹۳

رنگ چوب یکی از مزایای پارکت به شمار می رود تا بتوانید برای هماهنگی بیشتر و یکپارچگی در دکوراسیون خانه، رنگ های متضاد و تیره به کار ببرید یا برعکس رنگ های شاد و هیجان انگیز را با آن ست کنید.

مزایای پارکت

انواع پارکت و مزایای لمینت

برای نصب لمینت از چسب استفاده نمی شود بلکه با شیارهای موجود در اطراف آن که کلیک نام دارد، اجرا و نصب انجام می شود و یکی از مهمترین مزایای لمینت به شمار می آید.

از دیگر مزایای لمینت دوام بالا و عایق گرما، سرما و صدا می باشد و این خاصیت به دلیل استفاده از فوم هایی است که زیر سطح لمینت قرار می گیرد و دوام و کیفیت بیشتری را موجب می شود.

در مقایسه با نصب پارکت، می توان گفت نصب لمینت ارزان تر و آسان تر است که مزایای لمینت محسوب می شود و همچنین کف اتاق ها و فضای مورد نظر به دلیل عدم استفاده از چسب، دچار آسیب نمی شود.

جمع آوری آسان و نصب مجدد برای فضای دلخواه، مقاوت تقریبا خوب در برابر آب و رطوبت و در برخورد با اجسام نوک تیز می تواند یکی از مزایای لمینت باشد.

یکی دیگر از مزایای لمینت سرعت و سهولت بالا در نصب آن است و همین امر موجب افزایش تعداد طرفداران این نوع کفپوش شده است. تنوع فوم های به کار رفته در این نوع کفپوش نیز مورد توجه است.

مزایای لمینت

انواع پارکت و معایب لمینت

از معایب لمینت این است که وقتی برای پوشاندن کف خانه از آن استفاده می کنید، نباید سیستم سرمایش یا گرمایش از کف برای تامین سرما و گرمای خانه را به کار ببرید، چون این نوع کفپوش آسیب می بیند.

یکی دیگر از معایب لمینت این است که برای نصب آن وقتی به جای چسب از کلیک کردن استفاده می شود و این روش موجب می شود هنگام راه رفتن روی این نوع کفپوش سروصدا ایجاد شود.

با تغییر شرایط آب و هوایی، گرم و سرد شدن انبساط ایجاد می شود که از معایب لمینت است. هنگام نصب باید فضای خالی برای این انبساط ایجاد شود که این کار باعث ورود گرد و خاک به زیر کفپوش می شود.

یکی دیگر از معایب لمینت لغزندگی آن است، هرچند در تولید این نوع کفپوش لایه هایی برای پوشش این لغزندگی در نظر گرفته اند ولی به طور کامل این مشکل رفع نشده است.

یکی دیگر از معایب لمینت ایجاد الکتریسیته ساکن است که موجب می شود گرد و خاک بیشتری جذب کف خانه شود و در میان درزهای این نوع کفپوش با نفوذ آب نظافت دلخواه انجام نمی شود.

از معایب لمینت می توان به این نکته اشاره کرد که مراقبت و نگهداری بیشتری نیاز دارد و باید واکس زدن را برای سطح آن در نظر گرفت.

لمینت قابل شستشو نبوده و برای نظافت آن می توان تی کشید و شستشو با آب انجام نمی شود، چون ضد آب نبوده و یکی از معایب لمینت محسوب می شود.

معایب لمینت

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.