تعاریف دکوراسیونی
دکوپارتمان

انواع کاشی کاری آشپزخانه و سرویس بهداشتی

انواع کاشی کاری 

انواع کاشی کاری آشپزخانه و سرویس بهداشتی بهتر است با انتخاب درست اندازه، طرح و رنگ کاشی ها باشد تا زیبایی خانه را دوچندان کند.کاشی کاری ساده یا کاشی کاری مدرن و کاشی کاری سنتی اجرا می شود.

انتخاب اندازه کاشی در کاشی‌ کاری آشپزخانه بسیار مهم است و در فضاهای کوچک، به کار بردن کاشی‌ بزرگ مناسب نیست، چون ظاهری ناهماهنگ ایجاد کرده، باعث کوچک ‌تر نشان دادن محیط می ‌شود.

دیوارپوش آشپزخانه اغلب با چیدمان ساده به شکل مستطیل یا مربع دیده می شود و به طرح های مورب کمتر توجه می شود. با این حال روش های بسیاری برای چینش کاشی کف و دیوار وجود دارد.

چیدمان و کاشی کاری آشپزخانه باید با رنگ و طرح خوب و متناسب با سایر وسایل موجود در آشپزخانه باشد، اگر کاشی دیوار و کف با رنگ و طرح کابینت آشپزخانه هماهنگ نباشد، باعث شلوغی آشپزخانه می شود.

کاشی کاری آشپزخانه به شکل مدرن

انواع کاشی کاری آشپزخانه با طرح شش ضلعی، برخلاف مدل های مربعی و مستطیلی که دوغاب بین کاشی خودنمایی می کند، نه تنها ظاهری متفاوت ایجاد می کند، دوغاب بین کاشی ها را نیز پنهان می کند.

برای جذابیت بیشتر در دکوراسیون و کاشی کاری آشپزخانه از کاشی های رنگی هایگلاس و براق استفاده کنید، رنگ های مشکی، سورمه ای، زرشکی یا قهوه ای ظاهری لوکس و زیبا درچیدمان آشپزخانه به وجود می آورند.

کاشی یک قطعه سفالی با پوشش لعاب است که بدنه اصلی سفالی با لایه لعاب، محافظت می شود. اگر جنس لعاب روی کاشی، سرامیکی باشد این کاشی، سرامیک نامیده می شود و در کاشی کاری سنتی کاربرد فراوانی دارد.

کاشی-کاری-در-آشپزخانه

انواع کاشی کاری سرویس بهداشتی

کاشی کاری سرویس بهداشتی و حمام علاوه بر اینکه یکی از روش های تزئین و زیباسازی خانه است، نوعی عایق رطوبت نیز محسوب می شود.

کاشی کاری در سرویس بهداشتی به عنوان کفپوش و دیوارپوش بسیار مناسب است، چون در برابر نفوذ آب و رطوبت مقاومت بالایی دارند و آسیب نخواهند دید.

دو شیوه دوغابی و کاشی کاری چسبی برای کاشی کاری سرویس بهداشتی وجود دارد. کاشی کاری چسبی برای سطوح هموار و روش دوغابی برای سطوح ناهموارتر مورد استفاده قرار می گیرد.

برای کاشی کاری سرویس بهداشتی می توان بسته به سبک دکوراسیون خانه و مصالح به کار گرفته شده، انواع کاشی ‌کاری ساده یا کاشی ‌کاری مدرن یا کاشی ‌کاری سنتی انتخاب ‌شود.

در کاشی کاری سرویس بهداشتی باید نکاتی برای زیبایی و جذابیت بیشتر رعایت شود، ازجمله اینکه فاصله رد نخ ها روی دیوار در بندکشی‌، باید همه هم‌ اندازه باشند و گوشه ‌های کار حتما 90 درجه باشد.

برای کاشی کاری سرویس بهداشتی، حمام و آشپزخانه، باید شیب مناسب باشد و تراز کاشی ها در کنار درب، دیوار و کف طوری باشد که بتوان از فرش یا هر نوع پوشش دیگر استفاده کرد.

سرامیک مقاومت بالایی در برابر سرما، گرما و فشار دارد و میزان جذب آب در آن پایین است، بنابراین کفپوش و دیوارپوش مناسبی برای بخش های مختلف خانه محسوب می شود.

کاشی هایی شبیه به بافت چوب با استفاده از پرینت سه بعدی که تنوع بالایی دارند، نوعی کفپوش محسوب می شوند و مانند پارکت کاملا طبیعی به نظر می رسند و برای خانه هایی با سبک دکوراسیون روستیک و سنتی، گزینه های خوبی هستند.

کاشی کاری سرویس بهداشتی

انواع کاشی کاری مدرن

کاشی کاری با چند سبک و روش انجام می شود، در کاشی کاری مدرن برخلاف سبک سنتی، از رنگ‌های هیجان انگیز و مواد جدید استفاده می‌ شود و روش پویاتری است.

کاشی کاری سنتی روشی مفهومی است که سکون و سردی در آن احساس می شود و درگذشته، یکی از رایج ترین روش های پوشش  کف و دیوار ساختمان به شمار می آمد.

بیشتر بخوانید
۱ از ۹۳

 کاشی کاری مدرن یا کلاسیک هنر خاصی محسوب می شود و باید توسط افراد ماهر و حرفه ای انجام شود. نوع، طرح، رنگ و اندازه را با توجه به فضای مورد نظر و دکوراسیون دلخواه انتخاب می کنند.

تنوع رنگ، طرح و نقش کاشی موجب می شود با کاشی کاری مدرن جنبه تزئینی ایجاد کرده، یک تابلو هنری بسازید و ظاهر خاصی به فضای داخلی خانه بدهید.

با انتخاب طراحی مناسب و کاشی کاری مدرن در بخش های مختلف خانه مانند حمام، سرویس بهداشتی، دیوار اتاق خواب، آشپزخانه، اتاق نشیمن، اتاق پذیرایی یا راهرو، ظاهر بسیار متفاوتی در دکوراسیون داخلی خانه ایجاد می کنید.

در کاشی کاری مدرن اغلب از رنگ‌های گرم استفاده می شود تا شادی، هیجان و لذت بصری ایجاد شود و در عین حال فضایی مرتب، تمیز، با خطوط صاف و هماهنگ داشته باشید.

کاشی کاری مدرن ساده یا پر زرق و برق است و با طرح‌های یکپارچه محیطی جذاب خلق می کند یا از اشکال هندسی و منحنی‌ها به صورت حصیری چیدمانی کاملا متفاوت ایجاد می کند.

کاشی-کاری-مدرن

کاشی کاری ساده

کاشی کاری ساده در بخش های مختلفی مانند آشپزخانه، حمام یا سرویس بهداشتی کاربرد بیشتری دارد و با توجه به قابلیت هایی ویژه این مصالح مورد استفاده قرار می گیرد.

کاشی کاری ساده را در محیط مرطوب به نحوی انجام می دهند که کاشی ها و سرامیک ها دچار ترک خوردگی، تغییر رنگ یا سائیدگی نشوند.

برای خرید کاشی یا اجرای کاشی کاری ساده باید دقت کنید تا لکه، لب پریدگی، عیوب چاپی، ترک های مویی و خلل و فرج در آنها وجود نداشته باشد.

کاشی کاری ساده در محیط های مرطوب این نکته قابل توجه است که درجه جذب کاشی و مقاومت در برابر آب را در نظر گرفته و کاشی و سرامیک مناشب و بادوام انتخاب کنید.

قبل از انواع کاشی کاری ساده باید سطح دیوارها را تراز کرد و سطوح دیوار را با  ملات ماسه و سیمان پوشاند تا برای نصب کاشی و سرامیک آماده باشند.

برای بندکشی کاشی و سرامیک مقدار دوغابی که برای پر کردن بندها استفاده می شود به اندازه مصالح بستگی دارد. این دوغاب باید بیشتر از فضای خالی باشد زیرا مقداری از آن دور ریز دارد.

رعایت نکات نصب و بندکشی می تواند عمر کاشی و سرامیک را بالا ببرد، مثلا پس از نصب کاشی و سرامیک به آنها ضربه نزنید وسایل سنگین روی آن قرار ندهید و اشیای نوک تیز روی آن نکشید.

کاشی-کاری-ساده

کاشی کاری سنتی

کاشی کاری سنتی درواقع هنر کاشی سازی معرق یا کاشی گل و بته است که کم کم برای تزئین معماری ایرانی به خصوص برای بناهای مذهبی رایج شد.

کاشی معرق یکی از انواع کاشی کاری سنتی محسوب می شود و نسبت به انواع دیگر، زیبایی و استحکام بالایی دارد و شما هنوز هم پس از گذشت سال های طولانی این آثار ارزشمند را در بناهای قدیمی می بینید.

در کاشی کاری سنتی برای ساخت کاشی معرق ابتدا کاشی را به قطعات کوچک یا بزرگ بریده و طبق نقشه ای که از قبل تهیه شده کنار هم می چینند.

پس از چیدن کاشی معرق کنارهم، درزها و منافذ را با دوغاب گچ پر می کنند به طوری که تمام قطعات به صورت یک قطعه کاشی یکپارچه درآید و زمانی که سفت ومحکم شد، آن را روی بنا نصب می کنند.

در کاشی کاری سنتی طرح های شلوغ کاشی برای آشپزخانه و خانه هایی با سبک کلاسیک کاربرد بیشتری دارد و ظاهری شیک و دوست داشتنی ایجاد می کنند.

تنوع در طرح کاشی کاری سنتی زیاد است و از رنگ های شاد در کف یا دیوار آشپزخانه استفاده  می شود که می تواند جلوه ویژه و تصویری زیبا خلق کند.

در کاشی کاری سنتی به این موضوع دقت می شود که کاشی با سرامیک فرق دارد و به همین دلیل کاربری آن برای فضاهای مختلف، کاملا متفاوت دیده شده است.

در کاشی کاری سنتی کاشی نسبت به سرامیک وزن سبک تری دارد و برای پوشش دیوارها مورد استفاده قرار می گیرد. وزن سرامیک سنگین تر است و مقاومت آن نیز به نسبت کاشی بالاتر، بنابراین برای پوشش کف استفاده می شود.

کاشی-کاری-سنتی

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.