تعاریف دکوراسیونی
دکوپارتمان

بنای تاریخی معین التجار کجاست؟

معین التجار

معین التجار یکی از آثار شاخص و ارزشمند در شهر اهواز است، سرای تاریخی معین ‌التجار مربوط به زمان پادشاهی ناصر الدین شاه بوده و یکی از یادگارهای بازمانده از شهر قدیم اهواز در دوره قاجار است.

بنای معین التجار مربوط به  معماری دوره قاجار و در خیابان ۲۴ متری، خیابان کاوه غربی، نبش اول واقع شده که در تاریخ ۲۰ آبان ۱۳۷۷ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این کاروانسرا کنار پل سفید و در بافت قدیمی اهواز قرار گرفته است. در دوره قاجار که کار کشتیرانی و تجارت در رود کارون از خرمشهر به اهواز و بالعکس رونق پیدا کرده بود، شخصی به نام حاج معین بوشهری معروف به معین التجار که یک بازرگان سرشناس بود، این کاروانسرا را با همکاری شخصی به نام محمد حسن خان سعدالدوله ساخت.

معین ‌التجار زمان شکل گیری بندر ناصریه وارد شهر اهواز می شود و در ساحل رود کارون دفتر کار خود را تاسیس کرده در کنار آن حمام، بازار که شامل صنایع دستی بود، باغ و مسجدی را می سازد.

این مسجد از کنار رودخانه تا حدود خیابان کاوه و بیمارستان امام خمینی یا بیمارستان جندی شاپور امتداد داشت.

بیشتر بخوانید
۱ از ۸۷

بنای-تاریخی-معین-التجار- دوره قاجار

سرای تاریخی معین التجار

تا چند سال قبل سرای معین ‌التجار به صورت غرفه های متعدد یا به عنوان انبار مورد استفاده قرار می‌گرفت تا اینکه در سال 1374 بر اثرآتش سوزی بخش بزرگی از آن نابود شد و تعداد زیادی ستون‌ و سقف دچار آسیب دیدگی شدید شد.

اداره کل میراث فرهنگی خوزستان مرمت این بنا را در اواسط دهه 80  آغاز کرد و درب این سرای تاریخی سال ‌ها به دلیل مرمت و نوسازی به روی گردشگران بسته بود، اما تصمیم بر این شد که این بنا به عنوان بازارچه موقت صنایع دستی مورد استفاده و در اختیار صنعت‌گران خوزستانی قرار بگیرد.

به گفته مسئولان اداره کل میراث فرهنگی خوزستان، این سرا به محلی برای برگزاری نشست ها و جلسات مربوط به انجمن ‌های دوستداران میراث فرهنگی نیز تبدیل می ‌شود.

سرای تاریخی معین التجار در اهواز- دوره قاجار

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.