تعاریف دکوراسیونی
دکوپارتمان

سبک‌ معماری یونان باستان در گذر زمان

سبک معماری یونان باستان

سبک معماری یونان باستان در طول قرن‌ها در جنبش ‌های معماری مانند جنبش رنسانس و سبک نئوکلاسیک اثرگذار بوده است. معماری یونانی معماری کلاسیک مینوسی موکنای را در دوره های معماری یونان باستان بشناسید.

بسیاری از شاهکارهای جهان از معماری یونان به ‌ویژه سبک یونانی دوریک، ایونی یا کورینتی الهام گرفته بودند. درواقع سبک نئوکلاسیکی که در قرن نوزدهم بسیار محبوب بود، احیای معماری باستان یونان بود.

معماری یونان به دلیل قرن ‌ها تنوع، به چند دوره تقسیم ‌شده است و هنوز هم می‌توان نمونه ‌هایی از معماری یونان را در پیاده ‌روهای آتن دید.

معماری یونان باستان

انواع ساختمان‌ ها در معماری یونانی

انواع ساختمان ها در معماری یونان را می‌ توان به معابد، تئاتر، آکروپولیس، آگورا و استوا نسبت داد. برخی از معابد به شکل دوار ساخته می ‌شدند.

یکی از رایج ‌ترین نوع معماری یونان باستان ساخت معبد است که در ابتدا مکانی برای الهه‌ ها بود و بعدها به شکل آثار هنری درآمد.

در معماری یونانی وجود تئاتر ضرورت بوده و معمولا این نوع ساختمان ها در تپه ها ساخته می ‌شدند و ردیف ‌های نشستن نیم دایره به دور صحنه بودند.

یک ساختمان کوتاه به عنوان فضای ذخیره و لباس پوشیدن که پشت‌ صحنه محسوب می‌ شد و مشهورترین تئاتر یونانی که تا به امروز پابرجا مانده، تئاتر اپیداروس است.

آگورا نام میدان ‌های عمومی و مهم شهرهای یونان باستان بودند که نقش مرکزیت شهرها را داشته، مراسم‌ عمومی و مذهبی و برخی جشن‌ ها در آن برگزار می ‌شد. اطراف این میدان ‌ها رواق‌ هایی ساخته می‌ شد.

معماری آکروپولیس نیز سبکی از معماری یونان باستان است که در آن، یک زیستگاه انسانی، یک دژ یا ارگ برای عملیات تدافعی، روی تپه ‌ای ساخته می‌ شد. واژه آکروپولیس به شهرهای ارگ مانند گفته می ‌شود.

استوا نیز یک فضای بلند، کشیده و یک ردیف ستون در یک سمت است که این ردیف به‌ عنوان مغازه در مراکز تجاری شهرهای یونانی به کار گرفته می ‌شد.

معماری مینوسی

خانه‌ های شخصی در معماری یونانی

خانه ‌های شخصی در یونان باستان از دیوارهای آجری خشتی که زیر نور خورشید خشک‌شده بودند ساخته می شوند.

چارچوب‌ های چوبی پرشده از الیافی مانند کاه یا جلبک ‌های دریایی که روی آن‌ها را با رس یا گچ می‌پوشاندند. خانه ‌های شخصی در یونان باستان روی پی ‌سنگی ساخته می‌ شد تا آن را از رطوبت محافظت کند. سقف خانه معمولا با کاشی روکش می‌ شد.

تزئینات ساختمان‌ ها در معماری یونانی

تزئینات ساختمان ها در معماری یونانی جایگاه خاصی دارد. تزئینات ساختمان ها با استفاده از زیورآلات و مجسمه های بی‌نظیری که هنر اساتید هستند، انجام می‌شد.

دوره‌ های معماری یونان باستان

بیشتر بخوانید
۱ از ۹۴

دوره‌-های-معماری-یونان

معماری مینوسی

معماری مینوسی با ساخت کاخ‌ های پیشرفته در بخش شرقی جزیره کرت، نمایان می ‌شود. کاخ کنوسوس یکی از باشکوهترین کاخ‌ های آن دوران بود.

این کاخ روی تپه ‌ای که توسط جنگل درخت‌ های کاج احاطه ‌شده و دارای دو حیاط بود و قسمت غربی آن مخصوص ملاقات ‌های رسمی و مذهبی و بخش شرقی آن به کارهای داخلی و کارگاه‌ ها اختصاص داشت.

طرح‌ ها و نقوش به ‌جا مانده روی دیوار این کاخ، نشان از زندگی شاد و بی ‌دغدغه مردم مینوسی در جزیره کرت داشته است.

از ویژگی ‌های متمایز معماری مینوسی در دوره های معماری یونان باستان ستون‌ های آن است که در آغاز از چوب ساخته‌ شده بودند اما بعدها با سنگ بازسازی شدند.

سرستون ‌های پیازی شکل و شیوه مخروطی شدن تنه ستون در قاعده و پهن‌تر شدن آن در رأس، از ویژگی‌ های این ستون‌ ها بود.

رنگ این ستون‌ها قرمز یا سفید بودند و بیشتر کاربرد مذهبی داشتند. از دیگر کاخ ‌های معروف دوره های معماری یونان باستان می ‌توان به کاخ های فاستوس و زاکروس اشاره کرد.

معماری موکنای یونان باستان

معماری موکنای برخلاف مینوسی با تجارت اداره می ‌شد و مدام درگیر جنگ بودند، بنابراین دیوارهای شهر بسیار بلند و مستحکم ساخته می ‌شد. بیشتر این دیوارها با معماری دیو سنگی ساخته ‌شده بودند.

دیو سنگی نوعی معماری دوره های معماری یونان باستان است که در آن سنگ ‌های بزرگ نامنظم و بی ملات، به ‌صورت خشکه‌ چین، روی‌ هم چیده می‌شود.

این معماری ترکیبی از تراشه‌ های سنگی با شکل‌ های نامنظم و روی‌ هم انباشته و بدون استفاده از ملات است. از این معماری معمولا در ساخت بارو، دیوارهای تدافعی و ساخت مقبره‌های طاق دار استفاده می ‌شد.

این مقبره ‌ها، آرامگاه‌ سلاطین و روحانیون بلند مرتبه مردم موکنای محسوب می‌ شدند.

معروفترین مقبره ‌ها گنج آترئوس بود که اعتقاد بر این است این مقبره به آگاممنون، رهبر یونانیان در جنگ تروا، تعلق دارد.

معماری موکنای یونان باستان

معماری کلاسیک یونان باستان

سبک معماری کلاسیک یونان باستان برگرفته از آثار منحصر به ‌فردی در زمینه ساخت معابد مرمرین است و ترکیبی از سه شیوه کلاسیک معماری یونانی دوریک، ایونی و کورینتی می ‌باشد.

ستون سنگی در شیوه ایونی به‌ جای اینکه مستقیم روی سکوی پله‌ دار قرار بگیرد، روی پایه ستون دایره شکلی که از سنگ یکپارچه تراشیده و دارای فرورفتگی است، قرار می‌گیرد.

ویژگی شیوه کورینتی ساخت سرستون به شکل کاسه زنگ رو به بالا و تزئینات برگی است. این شیوه خاص پرستشگاه‌ها یا بناهای عمومی بود و بعدها در ستون کاری بیرونی ساختمان نیز مورد استفاده قرار گرفت.

در سرزمین اصلی یونان و جزایر این کشور، معابد باستانی بسیاری وجود دارد که مختص الهه‌ها، ازجمله الهه آپولو و غیره است.

معروفترین بناها، معماری یونان باستان بنای یادبود پارتنون است که در آکروپولیس آتن ساخته ‌شده  و مثالی از معماری دوریک و ایونی است.

از دیگر دوره ‌های معماری می‌توان به معماری رومی، بیزانس، قرون ‌وسطی، عثمانی و نئوکلاسیک اشاره کرد که با نفوذ مردمان کشورهای دیگر در یونان، این سبک ‌ها نیز رایج شدند. معماری-کلاسیک

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.