تعاریف دکوراسیونی
دکوپارتمان

مجموعه گورستان عجیب و زیارتگاه خالد نبی

مجموعه گورستان عجیب

مجموعه گورستان عجیب و زیارتگاه خالد نبی در یک منطقه کوهستانی و در فاصله ۹۰ کیلومتری شمال شرق شهرستان گنبد کاووس واقع ‌شده است.

مجموعه تاریخی فرهنگی خالد نبی به علت کوهستانی بودن، دشواری مسیر دسترسی و دوری راه، کمتر در معرض دید گردشگران قرارگرفته است.

در نزدیکی و پایین ‌تر از بقعه خالد نبی، بقعه‌ های عالم بابا، چوپان آتا و دره‌ای به نام پنج شیر و چشمه خضر دندان قرار دارند.

طبق روایات رایج بین اهالی، عالم بابا پدر همسر خالد نبی و چوپان عطا، شبان خالد نبی یا یکی از اولیای گمنام و یا یکی از همراهان وی بوده است که مورد توجه و احترام ترکمن‌ ها هستند.

زیارتگاه خالد نبی به ‌صورت بنایی مسقف با پلان چهارضلعی و تعدادی پنجره و درب ورودی است که درب ورودی بقعه دارای طاق هلالی و پنجره‌ها و درب ورودی آهنی دارای طرحی ساده است.

سقف آرامگاه خالد نبی از بیرون گنبدی مدور سبزرنگ و شلجمی شکل است که کمربند و گنبد داخل هم رفته است.

در داخل بقعه خالد نبی قبری ساده به شکل قبرهای پشته ‌ای به ارتفاع حدود ۵/۱ متر دیده می‌شود. سقف بقعه روی دو ستون فلزی  است. روی یکی از طاقچه ‌های پنجره تعدادی سنگ ‌های کوچک طبیعی از جنس سنگ‌ های رودخانه ‌ای گذاشته‌ شده است.

بقعه‌ چوپان آتا در گورستان عجیب

کمی دورتر از زیارتگاه خالد نبی، بقعه‌ چوپان آتا وجود دارد. این بقعه به‌ صورت بنایی ساده، مسقف با پلان چهار ضلعی است که در هر ضلع آن ‌یک پنجره با طاق هلالی وجود دارد.

پنجره شمالی تبدیل به مدخل شده است، گنبد بقعه فلزی و به‌ صورت نوک تیز شش ‌ضلعی در مرکز سقف ساخته ‌شده است که دارای کمربندی هست.

نمای خارجی بنا ساده و سیمان ‌کاری شده است و نمای داخل بقعه نیز ساده، فاقد تزیین و کتیبه است، در داخل بقعه صورت قبری ساده بدون سنگ‌ قبر دیده می ‌شود.

بقعه‌-چوپان-آتا-در-گورستان-عجیب

بقعه عالم بابا در گورستان عجیب

بیشتر بخوانید
۱ از ۹۴

بقعه عالم بابا مانند بقعه چوپان آتا از حیث شکل و پلان ساخته‌ شده است، این بقعه به‌ صورت بنایی ساده چهار ضلعی که در هر ضلع آن یک پنجره وجود دارد.

پنجره ضلع جنوبی آن تبدیل به مدخل و درب ورودی با طاق هلالی شده است. سقف و گنبد این بقعه نیز مشابه گنبد بقعه چوپان آتا است.

در داخل بقعه فقط صورت قبری ساده بدون کتیبه دیده می ‌شود، ساخت ‌های مرقد عالم بابا و چوپان عطا از سنگ‌ های لونه محلی بوده است.

گورستان و زیارتگاه خالد نبی

در شرق بقعه عالم بابا و روی تپه‌ های خاکی که ارتفاع آن کمتر از ارتفاع زیارتگاه خالد نبی است، گورستان وسیع با منظره عجیبی است که سنگ‌ قبرهای آن به شکل استوانه‌ با ارتفاع ۲ متر و بیشتر دیده می ‌شود.

بیش از ۶۰۰ سنگ مزار در گورستان خالد نبی وجود دارد که در دامنه کوه مرکزی، دامنه شرقی کوه است و برخی دیگر به صورت ‌تکی در تپه‌ های اطراف که مشرف به هزار دره هست، قرار گرفته ‌اند.

این گورستان از سنگ ‌های یکپارچه تراشیده شده و به شکل‌ های استوانه ‌ای و صلیبی هستند. شکل ظاهری آن‌ها به این صورت است که کلاه‌ خود در بالا و شال کمری مردان در پایین توصیف ‌شده است.

سنگ ‌قبرهایی که دو حلقه در پایین دارند، نشانگر شال پهلوانی در آن دوره بوده است که مورداستفاده قرار می ‌گرفته است.

طول سنگ ‌قبرها بسته به جایگاه آن شخص بلندتر یا کوتاه‌ تر ساخته‌ شده ‌اند، قبر زن‌ ها نیز سطحی تخت دارد و رو به شمال قرار گرفته ‌اند. این گورستان متعلق به عصر پارینه ‌سنگی است.

گورستان عجیب

معماری دوره قاجار و سلجوقی

قبرستان در حال حاضر یک سایت میراث ملی است که توسط متولیان مربوطه ایران حفاظت می‌ شود، متأسفانه بسیاری از سنگ ‌قبرها تخریب ‌شده و حفاظت مناسبی از این آثار صورت نمی ‌گیرد.

شیوه معماری، فنون و مصالح به کار رفته در ساخت زیارتگاه‌ها به سبک معاصر است. نوشتار روی آنها حجاری ‌شده که به مرور زمان فرسوده و تخریب ‌شده است.

قدمت یکی از سنگ مزار های کوچک که کتیبه دارد، به هفتاد سال پیش می ‌رسد. براساس مطالبی که به زبان فارسی داخل زیارتگاه موجود است، قبر اصلی، ساده، فاقد کتیبه و متعلق به خالد نبی است.

یک نمونه از سنگ ‌قبر کوچک که در پشت آن نقش و تزیین به ‌صورت استخوان جناقی دیده می‌ شود، متعلق به دوره‌ قاجار است.

سنگ مزارهای افقی، معمولا در گورستان‌ های دوره‌ سلجوقی دیده می‌ شود و قدمت آنها به دوره اسلامی سده‌های ۶ تا۸ هجری می‌ رسد.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.