تعاریف دکوراسیونی
دکوپارتمان

معماری در خانه های سنتی

خانه ایرانی

حیاط خانه‌های مناطق کویری حداقل نیم متر پایین‌تر از سطح کوچه بود. در بعضی از خانه‌ها حتی وسط حیاط اصلی هم  یک حیاط عمیق‌تر به نام گودال باغچه بود تا خانه سایه گیر و خنک شود.

یک اتاق ایرانی شامل نقاشی‌ها و گچ کاری‌ روی دیوارها، همراه با فرش لچک ترنج و پشتی‌های دستباف، در فصل زمستان بود و اتاق‌های تابستان نشین که وسیع و مرتفع بودند.

اما امروزه افراد و طراحان اتاق‌هایی با پنجره‌های قدی و سرویس دار به ویژه فرنگی می‌پسندند که به مستر معروفند و نشان‌دهنده تغییر سلیقه ایرانی است.

اتاق ایرانی

معماری سنتی

در معماری سنتی مطبخ‌ها پشت اتاق‌های اصلی ساخته می‌شدند و نورپردازی به شکل سوراخ‌هایی بود که در سقف‌هایشان کار گذاشته می‌شد، اما این روزها آشپزخانه نزدیک در ورودی قرار گرفته، به شکل اوپن، همه‌چیز کاملا نمایان است.

خورشید که در آسمان بالا می آمد، پنجره های ارسی اتاق اولین اشعه‌های آفتاب را با لکه‌های رنگی نور روی کف اتاق می انداخت  و کم‌ کم تا انتهای دیوار و از طاقچه بالا می‌رفتند.

این روزها در معماری مدرن، از شیشه‌های دودی و رفلکس که با تغییر نور و روشنایی کار می‌کنند، استفاده می شود که طرفدار دارد، طاقچه‌ها حذف‌شده، جای آن‌ها را کمد دیواری، شلف، بوفه و کنسول‌ها گرفته‌اند.

معماری سنتی

خانه های قدیمی

قلب خانه‌های سنتی حیاط بود و معمولا در خانه‌های قدیمی و اعیانی سه جور حیاط بود؛ حیاط نارنجستانی که کوچک بود ومی‌توانستی در زمستان سقفش را بپوشانی، حیاط بیرونی که عمومی بود و برای جشن‌ها و مناسبت‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گرفت  و حیاط اندرونی که مثل حیاط خانه بروجردی‌ها مخصوص استفاده اهل خانه بود.

حیاط اندرونی گاهی آن‌قدر بزرگ و سرسبز بود که برای خانه حکم باغ را داشت، اما این روزها وادار شدیم  فضاهایی برای پارکینگ و گاراژ در نظر بگیریم و به ‌ناچار سنت و مدرنیته را باهم تلفیق کنیم.

در گذشته نشانه ای که خبر از تمول صاحب‌خانه می‌داد، سردری‌های تزئین شده و مجلل بودند که معماران امروز هم برای در امان ماندن از بارش باران و برف و تابش آفتاب با مصالح مختلف می‌سازند.

خانه های قدیمی

نقش بادگیر و حوض خانه در خانه های قدیمی

بادگیر همراه با حوضی پر از آب وسط حیاط یا سرداب، نقش یک سیستم تهویه مطبوع به‌صرفه  را داشت و اتاق را پر از هوای تازه و خنک می‌کرد.

حوض‌خانه‌ها در خانه های قدیمی زیر یک سقف بر پا می‌شدند که محل دورهمی های افراد خانواده در روز‌های تابستان بود، اغلب زیرزمین خانه‌ها با یک حوض و بادگیرتبدیل به حوض‌خانه می‌شد.

در زیرزمین باد از روی آب در جریان می‌گذشت و زیرزمین را تبدیل به یک یخچال سرد می‌کرد. این روزها با کمبود فضا و گرانی زمین مواجهیم، حوض‌ها روی دیوار، به شکل عمودی و به ‌نام آب‌نما اجرا می‌شوند.

حوض خانه

طراحان و معماران با بررسی دقیق زندگی و ساختار خانه های قدیمی و همچنین نیازهای امروز و  آینده ‌نگری باید تلاش کنند تا فضاهایی برای زندگی بهتر بسازند.

نظر شما درباره خانه های امروزی و تغییر ذائقه ایرانی چیست؟ در معماری خانه های مدرن چه المان هایی مثبت و چه مواردی منفی است؟

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.