تعاریف دکوراسیونی
دکوپارتمان

معماری سینماهای ایران

معماری سینما

در این مطلب می خوانید:

بررسی معماری سینما به ویژه در ایران و نگاهی به آمار قدیمی ترین سینمای ایران رشد جمعیت و تخریب سینماها به ویژه در پایتخت کشور، واقعیت تلخی را نشان می دهد.

معماری هنری است که همواره در زندگی انسان تاثیر گذار بوده و از عناصر گوناگونی بهره می گیرد تا زندگی افراد را دستخوش تغییر و تحول کند و می توان گفت معماری سینما مقوله ای جذاب و منحصر به فرد است.

افزایش تخریب یا بسته شدن سینماها که سال هاست روند رو به رشدی را داشته است این حقیقت را بیش ازیش نشان می دهد که سینماهای فعال در محدوده خیابان لاله زار تهران یا تخریب شده یا به پاساژ های مختلف تبدیل شده اند.

یکی از قدیمی ترین سینمای ایران به نام متروپل که به رودکی تغیر نام داد فعالیتی ندارد و اغلب سینماهای کوچک و بزرگ شهر یکی پس از دیگری غیر فعال و تعطیل شده اند.

سینما تیسفون  در خیابان قزوین، سینما آسیا در تاتر شهر، سینما فلور خیابان امیریه که فرو ریخت، سینما ری نبش خیابان قزوین، سینما شهرقشنگ واقع در خیابان ولیعصر، سینما ادئون چهارراه مخبرالدوله که اکنون مرکز تولیدکنندگان کفش است.

سینما همای چهارراه استانبول، سینما سحر، سینما تاج، سینما مراد  و ده ها بنای تاریخی که قدیمی ترین سینمای ایران محسوب می شدند، سالن های خاموشی دارند و دیگر روی تماشاگران را به خود ندیده اند.

علاقه مندان به سینما نه تنها سبک معماری ساختمان آنها به ویژه گراند سینما را تحسین می کنند، حس تعلق و نوستالژی خود را زنده کرده و تجربه ای متفاوت نسبت به فیلم و هنر دارند.

معماری سینما

معماری گراند سینما

یکی از نکات قابل توجه برای تعطیلی سینماها، نداشتن صرفه اقتصادی است و در میان سینماهای قدیمی تهران می توان به نوع معماری و قدمت اولین سینمای عمومی، گراند سینما اشاره کرد که در سال ۱۹۰۴ میلادی افتتاح شد.

گراند سینما را می‌توان از آثار معماری اواخر دوره قاجاریه و قدیمی‌ترین هتل ایران به حساب آورد. گراند هتل به‌دست یک مهاجر قفقازی به نام باقر خان به مساحت ۱۳۰۰ متر مربع در خیابان لاله‌زار جنوبی ساخته شد. الگوی پذیرایی در این هتل، از روش پذیرایی در هتل‌های اروپایی الهام گرفته شده بود.

گراند سینما تا پایان دوره رضا شاه اعتبار خود را حفظ کرد، تا نیمه های محمدرضاشاه به کار خود ادامه داد و سپس از رونق آن کم و در نهایت تعطیل شد.

علی حاتمی مدلاین قدیمی ترین سینمای ایران را چند کیلومتر دور تر از تهران ساخت و دوباره نامش را بر سر زبان ها انداخت، اکنون این عمارت تاریخی در اختیار فروشندگان لوازم الکتریکی است  و سالهاست خیاطان و تریکوبافان در این ساختمان فعالیت دارند.

آجرکاری های ظریف گراند سینما زیر سیمان مدفون شده و بالکن‌هایش، مانند یک انباری از لوازم برقی ساختمانی پر شده است.

فروشندگان میان کف و سقف بلند اتاق‌ها، تاق زده و مغازه را دوبلکس کرده‌، دیوارهای رو به راهرو را نیز برداشته و درب های قدی شیشه ‌ای گذاشته ‌اند. حیاط داخلی گراند هتل که زمانی باغچه زیبا و  بچشم نوازی بود، بارانداز کالاهاست.

معماری-گراند-سینما

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.