تعاریف دکوراسیونی
دکوپارتمان

کاغذ دیواری

کاغذ دیواری

کاغذ دیواری

کاغذ دیواری یکی از عناصر تاثیرگذار برای ایجاد فضای متفاوت در خانه است و معمولا برای پوشاندن دیوارهای بدساخت یا دارای نقص مورد استفاده قرار می گیرد.

کاغذ دیواری انتخاب مناسبی است برای افرادی که از بوی رنگ و دردسرهای نقاشی و همچنین زمان‌بر بودن این کار گریزان هستند.

پوشاندن دیوار اتاق را می توان با ایده و خلاقیت اجرا کرد، برای مثال ترکیبی از رنگ و کاغذ می تواند فضای دکوراسیون خانه را متفاوت و خاص کند.

این روزها کاغذهای مقاوم با انواع بسیار متنوع چاپ شده و نسل جدید کاغذهای دیواری جای خود را در دنیای دکوراسیون باز کرده اند.

کاغذ دیواری از مواد متنوعی مانند پارچه، الیاف گیاهی یا براده های چوبی و فلزی تهیه می شود، در حالی که وجود آستری از پارچه و پی وی سی (PVC) موجب دوام قابل ملاحظه آن می شود.

برخی از کاغذ دیواری ها قابل شست وشو بوده و به راحتی با دستمال مرطوب تمیز می شوند که معمولا برای اتاق نشیمن یا اتاق کودک کاربرد دارد.

کاغذ-دیواری

انواع کاغذ دیواری

کاغذ دیواری قابل شستشو

کاغذ دیواری قابل شستشو دارای جنسی غیر از کاغذ است و پوششی از وینیل روی آنها قرار گرفته که نسبت به آب مقاوم است.

این نوع کاغذ دیواری طرفداران زیادی دارد، چون با تمیز کردن و رفع آلودگی این دیوار، نیازی به تغییر و هزینه اضافی نیست.

این کاغذ دیواری بر اساس میزان مقاومت به آب دسته بندی می شود و شامل کاغذ دیواری هایی با قابلیت شستشوی کم ، متوسط و زیاد است.

کاغذ دیواری قابل شستشو با محیط زیست سازگاری ندارند و در برخی از کشورها تولید آنها محدود شده است، چون مواد به کار رفته در ساخت آن، بیشتر پلاستیک است که تجزیه پذیر نیست.

کاغذ دیواری قابل شستشو

کاغذ دیواری سه بعدی

کاغذ دیواری سه بعدی در واقع کاغذی است که روی آن اشکال سه بعدی چاپ شده است و بیشتر پوسترهایی با تصویر های سه بعدی هستند.

این نوع کاغذ دیواری در بین طراحان و دکوراتورها طرفداران بسیاری دارد و افراد برای دکوراسیون خانه خود استقبال خوبی از این کاغذ دیواری دارند.

قیمت کاغذ دیواری سه بعدی و نصب و اجرای آن که به سادگی و با سرعت انجام می شود، مزیتی است که این محصول مدرن جایگاه خوبی را بین دیوارپوش ها باز کند.

تصاویر کاغذ دیواری سه بعدی باید مطابق با دکوراسیون خانه شما باشد، یعنی در دکوراسیون مدرن از تصویر کلاسیک استفاده نشود و برعکس.

کاغذ دیواری سه بعدی

کاغذ دیواری برجسته

طرح ها و خطوط روی کاغذ دیواری برجسته، به صورت برجسته است که ظاهری مخملی دارند و برخی از آنها الیاف تنیده، روی کاغذ قرار داده شده اند.

کاغذ دیواری طرح برجسته معمولا گران قیمت بوده، برخی از طرح های برجسته از جنس پی وی سی و بعضی دیگر از جنس ابریشم هستند.

این نوع کاغذ دیواری جزو کالای دکوراتیو لاکچری و شیک بوده، بیشتر در خانه های بزرگ و مجلل مورد استفاده قرار می گیرد.

نوعی کاغذ دیواری برجسته دست ساز وجود دارد با طرح هایی روی کاغذ که شامل سنگ های ریز زینتی و رنگی است.

کاغذ دیواری برجسته قابلیت نصب و اجرا در همه بخش های خانه را دارد، به ویژه دیوار پشت تلویزیون یا شومینه که معمولا مرکز دید و توجه بیشتر است.

کاغذ دیواری برجسته

کاغذ دیواری مدرن

کاغذ دیواری مدرن با طرح چوب و ساده می تواند گزینه مناسب برای افرادی باشد که اتاق خلوت و خنثی در دکوراسیون خود را ترجیح می دهند.

خطوط ریز و نقطه ای طرح های مدرن و جذابی هستند که کاغذ دیواری با رنگ های خنثی مانند خاکستری، قهوه ای، سفید و ….می تواند فضای خانه را خاص و شیک کند.

نوعی کاغذ دیواری مدرن با طراحی آبرنگی و جنس خاصی که دارد، طوری است که با چسب مخصوص به دیوار چسبانده شده و در مواقع لزوم قابل انتقال و جا به جایی است.

کاغذ دیواری هایی با رنگ های روشن و شاد نوعی سبک مدرن محسوب می شود و طراحان سعی دارند انرژی و نشاط را با این ابزار به خانه ها بیاورند.

کاغذ دیواری مدرن

کاغذ دیواری کلاسیک

کاغذ دیواری کلاسیک معمولا رنگ ها و طرح های متنوعی دارد و اغلب برگرفته از طبیعت است و قاعدتا برای خانه ای با سبک دکوراسیون کلاسیک مناسب است.

این نوع کاغذ دیواری جلوه و زرق و برق ویژه ای دارد و با سقف، مبلمان و بقیه عناصر دکوراسیونی، هارمونی داشته و فضای شلوغ و پرهیجانی را ایجاد می کند.

کاغذ دیواری کلاسیک دارای طرح های شلوغ و گل دار بوده، گاهی با زمینه رنگی ساده می تواند برای اتاق نشیمن یا اتاق پذیرایی فضایی شیک و رسمی ایجاد کند.

انتخاب کاغذ دیواری کلاسیک با مبلمان مدرن شاید هماهنگ به نظر نرسد اما می تواند انتخاب و تضاد جالبی باشد که برخی به این فرم از دکوراسیون علاقه مندند.

کاغذ دیواری کلاسیک

کاغذ دیواری با زمینه روشن

طرح کاغذ دیواری نیز مقوله مهمی در دکوراسیون خانه است، اگر کف اتاق ساده و رنگ های خنثی دارد، کاغذ دیواری های گلدار با طرح های شلوغ مناسب است.

کاغذ دیواری با زمینه روشن یا سفید انتخاب خوبی است برای هر گونه دکوراسیون، چون قابلیت ست شدن و هماهنگی با هر مدل و سبک مبلمان، پرده و بقیه عناصر دکوراتیو را دارد.

اگر کف اتاق دارای پوشش طرح دار و شلوغ است، کاغذ دیواری با طرح های ساده و رنگ های ملایم را باید در نظر گرفت.

بهتر است از ترکیب طرح های شلوغ در دیوار و کف با هم خودداری کرد، همان طور که در انتخاب مبلمان و سایر وسایل اتاق نیز این نکته حائز اهمیت است.

کاغذ دیواری با زمینه روشن

کاغذ دیواری گل دار

کاغذ دیواری گل دار یکی از عناصر دکوراتیو برای ایجاد فضای شاد و هیجان انگیز به ویژه برای دیوارهای اتاق خواب یا اتاق نشیمن و انتخاب ایده آلی به شمار می آید.

اگر خانه دارای دکوراسیونی با پرده های بلند و ساده و مبلمان ظریف است، می توان از کاغذ دیواری گل دار استفاده کرد تا تعادل مناسبی برای بیننده ایجاد کرد.

نصب کاغذ دیواری گل دار روی یک دیوار می تواند کاملا فضای متمایز ایجاد کند و بقیه دیوارهای اتاق را بهتر است با رنگ یا کاغذ دیواری ساده پوشاند.

کاغذ دیواری گل دار

کاغذ دیواری ساده

کاغذ دیواری ساده برای هر نوع سبک دکوراسیون و هر سلیقه ای می تواند مطلوب و مناسب باشد، هرچند در نگاه اول مبلمان، پرده و کف پوش طر ح دار هماهنگی بیشتری با یک طرح ساده خواهند داشت.

این نوع کاغذ دیواری را معمولا برای فضاهایی استفاده می کنند که مرکز توجه روی اشیا، تابلو و سایر عناصر دکوراتیو است و چشم بیننده را کمتر به دیوار جلب می کند.

اگر از نوع خاصی دیوارپوش برای پوشاندن دیوارهای خانه استفاده کرده اید، برای تلفیق و تاکید روی دیوار مورد نظر و جلوه بیشتر آن، می توانید برای بقیه دیوارها کاغذ دیواری ساده به کار ببرید.

استفاده از کاغذ دیواری ساده با خطوط عمودی و طرح راه راه، دیوارها و سقف خانه را بلندتر نشان می دهد، بنابراین فضا را نیز بزرگتر جلوه می دهد.

کاغذ دیواری ساده

انتخاب کاغذ دیواری

در انتخاب کاغذ دیواری برای اتاق یا فضاهای مورد نظر، به برخی نکات باید توجه داشت؛ طرح هایی که برای پوشش دیوار هر یک از اتاق ها به کار می رود باید با روح و کاربرد آن فضا متناسب باشد.

طرح های گل دار، هندسی یا تصویری، هر کدام تاثیری خاص روی حالات و احساس افراد دارند، بنابراین انتخاب کاغذ دیواری مناسب برای هر بخش از خانه با حساسیت خاصی انتخاب شود.

طرح شطرنجی در کف یک فضا احساس حرکت را در بیننده ایجاد می کند به طوری که افراد در این فضا به نشستن تمایل ندارند و دوست دارند در مسیر پوشیده از این طرح، راه بروند.

استفاده از کاغذ دیواری به عنوان پوشش دیوارهای یک اتاق، دکوراتورها را وادار می کند تا در انتخاب پرده، مبلمان، کف پوش و سایر موارد بیشتر دقت کنند.

انتخاب کاغذ دیواری

مزایای کاغذ دیواری

مزایای کاغذ دیواری در مقایسه با رنگ به موارد زیر مربوط می شود:

به مرور زمان دیوار ترک خورده و رنگ آن می‌ریزد در حالی که کاغذ دیواری زیرسازی داشته و این ایراد را ندارد.

وجود روغن پرایمر، بتونه‌ و لکه‌گیری در پرکردن خلل و فرج دیوار با نصب کاغذ دیواری یک مزیت مهم محسوب می شود.

در حال حاضر کاغذ دیواری جایگزین رنگ ساختمانی شده، چون دردسرهای رنگ و نقاشی را ندارد، زمان طولانی که رنگ برای خشک شدن نیاز دارد، سرعت نصب و اجرای کاغذ دیواری بالاست.

با توجه به تنوع طرح، رنگ و جنس کاغذ دیواری و جذابیت های ظاهری آن و همچنین قیمت مناسب، تغییر دکوراسیون و پوشاندن دیوار با کاغذ دیواری به صرفه تر از رنگ آمیزی و نقاشی است.

مزایای کاغذ دیواری

قیمت کاغذ دیواری

قیمت کاغذ دیواری به برند، طرح و کیفیت آن بستگی دارد و با توجه به متریال و گرماژ آن، دسته بندی می شود، هرچقدر دوام و کیفیت بالاتری داشته باشد، گران قیمت تر است.

کاغذ دیواری ها در انواع گوناگون، دارای طرح‌های کلاسیک، مدرن با متریال های مختلف، لایه وینیلی سنگین، برجسته و کیفیت بسیار خوب، قیمت های متنوعی دارند.

محاسبه قیمت کاغذ دیواری یکی از سوالات مهمی است که افراد برای اجرای آن می خواهند بدانند و این کار براساس ابعاد و اندازه فضای مورد نظر و قیمت هر رول کاغذ دیواری محاسبه می شود.

هر رول کاغذ دیواری، دارای متراژ ثابت و ابعاد آن بستگی به جنس و برند در سه سایز وجود دارد، میزان مصرف آن برای هر اتاق با در نظر گرفتن اندازه دیوارها، تخمین زده و اعلام می شود.

نصب کاغذ دیواری یکی از بخش های مهم پس از انتخاب و خرید آن است و معمولا همراه با قیمت کاغذ دیواری، متراژ فضای مورد نظر و میزان مصرف، محاسبه و اعلام می شود.

قیمت انواع کاغذ دیواری

نصب کاغذ دیواری

نصب کاغذ دیواری ارزان‌تر از رنگ آمیزی ساختمان است و معمولا با استفاده از چسب مخصوص انجام می شود، به همین دلیل بویی ندارد.

اگر لوازم و ابزار مورد نیاز برای نصب کاغذ دیواری را بتوان تهیه کرد به راحتی با یک آموزش ساده و کمی دقت نصب کاغذ دیواری قابل اجرا خواهد بود.

برای نصب کاغذ دیواری، علاوه بر چسب، به یک میز کار بزرگ، قلم مو، کاردک پلاستیک، تیغ موکت بری و خط کش و همچنین یک چهار پایه یا نردبان نیاز است.

باید توجه داشت که قبل از نصب کاغذ دیواری، زیرساخت دیوار خانه مناسب بوده و سطحی یکنواخت و صاف داشته باشد تا بتوان دیواری زیبا خلق کرد.

نصب کاغذ دیواری

تصاویر کاغذ دیواری