تعاریف دکوراسیونی
دکوپارتمان

کالای خواب

کالای خواب

کالای خواب

کالای خواب برخی ملزومات است که در اتاق خواب مورد استفاده قرار می گیرد؛ این موارد شامل پتو، بالش، ملحفه، تشک، رو تختی، لحاف و ….است.

برای داشتن خواب راحت و آرام، افراد به سرویس خواب خوب و مناسب نیاز دارند تا پس از گذراندن یک روز سخت کاری به استراحت و خواب بپردازند.

برای افزایش کیفیت خواب باید در زندگی مدرن امروزی به ویژگی ها و کیفیت کالای خوابتان توجه کنید و علاوه بر دوام و زیبایی، به جنس و راحتی آن نیز دقت داشته باشید.

کالای خواب

سرویس خواب

سرویس خواب، عناصر مرتبط و اجتناب ناپذیری از دکوراسیون اتاق خواب به شکل مدرن، سنتی و کلاسیک هستند که علاوه بر زیبایی و جذابیت خانه، در کیفیت خواب شما نیز موثرند.

مهمترین نکته برای داشتن یک سرویس خواب دلخواه، تخت خواب مناسب است که باید برای انتخاب آن به رنگ، جنس و مدل آن توجه کنید و متناسب با ابعاد اتاق خوابتان در نظر بگیرید.

جنس تخت خواب متنوع است و می تواند با سبک دکوراسیون دلخواه و سلیقه شما هماهنگ باشد، تخت خواب، کمد، میز توالت و برخی عناصر دیگر در اتاق خواب از جنس چوب، ام دی اف، فلز و …است که دست شما را برای انتخاب باز می گذارد.

سرویس خواب با سبک سنتی از جنس چوب و سنگین بوده و پایه ها و تاج تخت منبت کاری شده است، در سبک کلاسیک با کمی تغییرات، تخت خواب ظریف تر و سبک تر و سبک مدرن تخت خواب هایی با استفاده از ام دی اف و تنوع رنگ است.

سرویس خواب

رنگ سرویس خواب

رنگ سرویس خواب برای کودک معمولا شاد روشن و هیجان انگیز، براق یا مات، انتخاب می شود تا در دنیای کودکانه خود احساس نشاط و سرزندگی کند.

برای انتخاب رنگ کالای خواب به رنگ اتاق، پرده، مبلمان و فرش یا کف پوش توجه داشته باشید تا هماهنگی ایجاد کنید و فضای خوابی خالی از استرس فراهم کنید.

رنگ مورد نظر شما یا به صورت تک رنگ و ساده یا دارای طراحی و ترکیبی از چند رنگ می تواند انتخاب شود، یادتان باشد برای این کار نظر کودک یا فرزند خود را بدانید و بد نیست از تم های کارتونی در برخی موارد استفاده کنید.

رنگ سرویس خواب

بالش

بالش خوب و مناسب قطعا برای شما خواب شیرین و آرامی را دربردارد، پس مرغوبیت، جنس و نرمی آن را در نظر بگیرید که به متریال آن بستگی دارد.

بالش را معمولا از متریال های مختلفی پر می کنند؛ از جمله پر، فوم، پشم، اسفنج و همچنین الیافی از انواع طبی که ارتفاع آن براساس نیاز افراد طراحی می شود.

کاربرد بالش معمولا برای خواب و زیر سر گذاشتن در اتاق خواب است ولی برای چیدمان و هماهنگی رنگ اتاق با کالای خواب می تواند گزینه ای تزئینی در کنار چند کوسن باشد.

تشک

پس از انتخاب تخت خواب مناسب باید به تشک راحت و استاندارد توجه داشته باشید که پیشنهاد می شود به جنس پارچه، رنگ و طرح آن نیز دقت کنید و براساس هارمونی با بقیه عناصر اتاق خوابتان باشد.

تشک هم مانند سایر اقلام کالای خواب، لازم است از مرغوبیت کافی برخوردار باشد و میزان کیفیت و مرغوبیت آن به متریال داخلی، پارچه بادوام، مقاوم و ارتفاع مناسب و همچنین ظاهری زیبا بستگی دارد.

تشک با پنبه، پشم، اسفنج و الیاف پر می شود و از بدن شما چه روی تخت خواب چه روی زمین بخوابید، در مقابل نفوذ سرما و رطوبت هنگامی که در خواب بدنتان بی حرکت است محافظت می کند.

تشک

 تخت خواب

تخت خواب براساس کاربری آن که یک نفره یا دو نفره باشد و مواردی مانند اندازه، جنس، طرح و رنگ می تواند شما را به انتخاب مناسب و درست هدایت کند.

استانداردهای لازم برای تخت خواب را باید برای همه افراد خانه و سنین مختلف در نظر گرفت چون در هر سن و سال از نوزاد، کودک و نوجوان گرفته تا جوانان و سالمندان، راحتی و مناسب بودن تشک و تخت کاملا متفاوت است.

اگر با آگاهی کامل از مدل های تخت خواب و آشنایی بیشتر با موارد ریز و درشت کاربرد آن برای خرید اقدام کنید، انتخاب مطلوب و به صرفه ای، مطابق با نیاز و سلیقه تان خواهید داشت.

تخت خواب یک کودک دارای لبه و دیواره های حفاط گونه است که کودک یا نوزاد از روی تخت خواب نیفتد، اندازه و ارتفاع تخت خواب از زمین برای یک سالمند نیز باید متناسب با توانایی اش باشد تا هنگام برخاستن و خوابیدن دچار مشکل نشود.

پتو و لحاف

یکی از اجزای مهم کالای خواب پتو یا لحاف است و شما هرچقدر در خرید تخت خواب، بالش و تشک دقت کرده باشید، بدون پتو یا لحاف مناسب که بتوانید به عنوان روانداز گرمتان نگه دارد، حس خوب و آرامش بخشی را تجربه نخواهید کرد.

برخی افراد پتو یا لحاف سنگین دوست دارند و برخی دیگر ترجیح می دهند رواندازی سبک داشته باشند تا خواب باکیفیت داشته خستگی روزانه را از تن به در کنند.

بهتر است ضخامت پتو و لحاف را با میزان گرمای خانه تطبیق بدهید و اندازه آن را براساس تخت خواب یک نفره یا دو نفره انتخاب کنید تا وقت خواب نه احساس سرما داشته باشید نه عرق کنید.

پتو و لحاف

روتختی

برای داشتن خواب راحت شما به کالای خواب مرغوب، گرم و نرم نیاز دارید و به همان اندازه در فضای آرام، خلوت و زیبا که مرتب باشد به راحتی به خواب می روید، روتختی یکی از عناصر تاثیرگذار در اتاق خواب است.

برای خرید و انتخاب روتختی مانند سایر کالاهای دکوراتیو باید به جنس، رنگ و طرح آن توجه کنید و هماهنگ با تخت خواب، پرده و مبلمان اتاق خوابتان ساده یا طرح دار باشد.

با توجه به فصل سرما و گرما می توانید روتختی را نازک یا ضخیم انتخاب کرده و با روبالشی و کوسن ها متناسب و هماهنگ انتخاب و تعویض کنید.

روتختی

آباژور

آباژور یکی از ملزومات اتاق خواب است که در دو نوع رومیزی و ایستاده می توانید متناسب با فضای اتاق خواب یا سرویس خواب انتخاب کنید.

خرید آباژور برای زیبایی و تزئین اتاق خواب یا نشیمن به سبک مدرن، ایده مناسبی است و با این کار به نورپردازی فضای اتاق خود جلوه خاصی داده اید.

آباژورها با شکل های مختلف و جنس های متنوع می توانند زینت بخش شبهای خانه شما باشند وقتی احتیاج به نور کمتری دارید در مصرف برق صرفه جویی کرده اید.

آباژورهای ایستاده را معمولا کنار مبل یا صندلی تک نفره قرار می دهند و آباژورهای رومیزی کنار تخت یا میز آرایش می تواند گزینه مناسبی برای دکوراسیون اتاق خواب باشد.

آباژور

پاتختی یا پاف

پاتختی یا پاف در اندازه های کوچک و فانتزی گاهی بزرگتر کنار تخت خواب، علاوه بر زیبایی در دکوراسیون و چیدمان اتاق، کاربردهای متنوعی در اتاق خواب شما دارد.

این کالای خواب در واقع نوعی میز از جنس چوب یا شیشه که معمولا همراه با تخت خواب و سایر مبلمان اتاق شما ست می شود که شما می توانید با ارتفاع دلخواهتان انتخاب کنید.

پاتختی جلوه خاصی به سرویس خواب شما می دهد و فضای مناسبی برای قرار دادن اشیا تزئینی کنار تخت خواب و همچنین برخی لوازم مورد نیاز مانند کتاب، لیوان آب، چراغ مطالعه هنگام خواب است.

برخی افراد به دلیل کمبود فضا و کوچک بودن اتاق خواب از قرار دادن پاتختی کنار تخت صرف نظر می کنند، هرچند این میزهای کوچک اغلب کمد یا کشو دارند و کابری خوبی دارند.

پاف نیز یکی از عناصر تزئینی پرطرفداراست و زیبایی و جلوه آن به جنس و طرح پارچه ای که در آن به کار رفته، بستگی دارد و بهتر است با کوسن ها و پرده اتاق هماهنگ شود.

پاف در اتاق خواب، جلوی میز آرایش یا پای تخت با ارتفاع کمتر از تخت، قرار داده می شود و پایه چوبی دارد و وجه تمایزش با پاف مبل همین است چون برای نشستن تعبیه شده است.

میز توالت یا میز آرایش

میز توالت یا میز آرایش یکی از ضرورت های اتاق خواب است که هر روز صبح پس از برخاستن از خواب جلوی آینه آن ایستاده و با مرتب کردن ظاهر خود روزتان را شروع کنید.

این عنصر کاربردی برای خانم ها و دختران معمولا دارای اهمیت ویژه ای است، چون لوازم آرایش، عطر و اودکلن، جعبه طلا و برخی خرده ریزهای شخصی خود را روی آن قرار می دهند.

پیشنهاد می شود میز آرایش را طوری انتخاب کنید که دارای چند کشو باشد تا دست شما برای مرتب کردن لوازمتان و تعویض لباس و نگهداری وسایلتان باز باشد.

میز آرایش با جزئیات و اکسسوری های مدرن در کنار کمد لباستان می تواند برای شما کاربری مناسب و لذت بخشی ایجاد کند و اگر اتاق خواب کوچکی دارید با خیال راحت به کشوهای میزتان نظم ببخشید.

میز آرایش

آینه

آینه عنصر تزئینی و کاربردی در دکوراسیون اتاق خواب است  که برای بزرگتر نشان دادن فضا و انعکاس نور معمولا همراه با سرویس خواب ست می شود.

آینه با شکل های مختلف در اندازه های گوناگون وجود دارد که شما می توانید با در نظر گرفتن شکل و اندازه میز توالت و همچنین ابعاد دیوار اتاق خواب، انتخاب و خریداری کنید.

آینه های دایره ای، بیضی، مربع یا مستطیل که به دیوار نصب می شوند، گزینه مناسبی برای اتاق های کوچک است و آینه های رومیزی کوراسیون اتاق و سرویس خواب شما را لوکس و شیک نشان می دهند.

آینه

صندلی سرویس خواب

یک صندلی خوب در اتاق و سرویس خواب باید نرم و راحت باشد و برای جا به جا کردن بهتر است سبک باشد تا برای نشستن به راحتی جلوی میز آرایش قرار بگیرد.

صندلی با سبک های مدرن، کلاسیک و طراحی های خلاقانه به چیدمان اتاق شما شخصیت و فرم می دهد، بنابراین کمی در انتخاب دقت کنید و منطبق با سلیقه و سبک دلخواهتان صندلی مورد نظر خود را خریداری کنید.

اگر اتاق خواب شما به اندازه کافی بزرگ است می توانید صندلی بزرگ و شیک کلاسیک داشته باشید و رنگ آن را با تخت خواب، چرده و کف و دیوار اتاق ست کنید، یابا انتخاب یک رنگ متمایز فضای اتاق را خاص و رمانتیک کنید.

اگر خود را درگیر سبک نمی کنید، با انتخاب رنگ های شاد، روشن و طرح های ساده، صندلی مورد نظر خود را انتخاب کنید یا  یک صندلی سنتی چوبی کار شده با رنگ گرم هیجان انگیز را در اتاقتان قرار بدهید.

صندلی اتاق خواب

مبل تک نفره

مبلمان اتاق خواب و چیدمان آن یکی از دغدغه هایی است که ممکن است شما را دچار سردرگمی کند، استفاده از مبل تک نفره در  فضای محدود اتاق خواب ایده خوبی است تا محیطی زیبا، مرتب و دکوراسیونی چشمگیر ایجاد کنید.

مبل تک نفره در هر فضای کوچک و بزرگ با هر سبک و چیدمانی کاربرد دارد، شما می توانید آن را با اتاق و سرویس خواب هماهنگ و ست کنید یا برعکس کاملا متمایز و خاص انتخاب کنید.

دقت کنید مبل تک نفره در اتاق خواب انتخاب جالبی است که گاهی می تواند تمام عناصر دکوراسیونی را تحت الشعاع قرار داده و چهره دلنشینی به فضای شما بدهد یا انتخاب نامناسب، از زیبایی و آرامش اتاق خوابتان کم کند.

قرار دادن این مبل در اتاق خواب اغلب برای این است که شما بتوانید از یک دوست و مهمان پذیرایی کنید و برای ایجاد فضای صمیمانه آن را کنار یک عنصر دکوراتیو جایی که مرکز دید است، قرار بدهید.

 

تصاویر کالای خواب