تعاریف دکوراسیونی
دکوپارتمان

کلید و پریز

کلید و پریز

کلید و پریز

کلید و پریز، ابزاری برای استفاده و کنترل جریان برق به شکل قطع یا وصل و تغییر مسیر جریان الکتریسیته هستند و براساس کاربری، انواع مختلفی دارند.

کلیدها به طور کلی دو نوع  هستند؛ کلیدهایی که به شکل دستی جریان برق را قطع و وصل می کنند و کلید خودکار که دارای حسگر نور، حرکت یا دما است.

کلید و پریز با رنگ های متنوع و طراحی های خلاقانه، می توانند امروزه در خانه های مدرن، نقش موثری در زیبایی و دکوراسیون داشته باشند.

کلید و پریز را براساس اتصال، مقاومت در برابر نفوذ آب، روش نصب، حفاطت در برابر جریان و نوع تغذیه دسته بندی می کنند.

کلید و پریز

کلید و پریز مدرن

کلید و پریزهای مدرن نیاز به پیچ و مهره شدن ندارند و با مکانیزم فنری به راحتی در عمق دیوار قرار می گیرند، همچنین مرغوبیت خوبی دارند و تغییر رنگ و خوردگی ندارند.

جنس کلید و پریزهای مدرن معمولا پلاستیکی هستند، اما قاب دور آنها کمی متفاوت است و طرح و رنگ متنوعی داشته اغلب از جنس برنجی ساخته می شوند.

برخی کلید و پریزهای مدرن با روکش هایی از جنس چوب، چرم، فلز و کریستال شفاف نیز ساخته شده اند که براساس سبک دکوراسیون و هماهنگی با چیدمان خانه انتخاب می شوند.

کلید و پریزهای با قاب رنگی را می توان متناسب با رنگ دیوار، رنگ قاب هالوژن ها یا چراغ های دیوارکوب که در هر بخش از خانه به کار می روند، ست کرد.

کلید و پریز مدرن کاربردهای زیادی دارند؛ مثلا برای چند بخشی کردن نورپردازی خانه با استفاده از یک کلید چند بخشی، می توانید کنار تخت، اطراف پنجره یا بخشی از سقف را روشن یا خاموش کنید.

کلید مدرن

کلید و پریز کلاسیک

کلید و پریز کلاسیک شامل برخی انواع کلید و پریزها با قاب های لاکچری و رنگ های طلایی؛ کرم و … مناسب برای دکوراسیون خانه های کلاسیک است.

کلید و پریز کلاسیک مانند عناصر دیگر دکوراسیونی که می تواند هماهنگ با سبک خانه شما باشد قطعا از نظر طرح و رنگ یا حتی جنس قاب تعیین کننده است.

کلید و پریز کلاسیک

کلید و پریز ضد آب

کلید و پریز ضد آب برای استفاده در فضاهای بیرونی خانه و مرطوب مانند حمام، سرویس بهداشتی، پارکینگ و استخر، مناسب است و اگر روی این کلید و پریزها آب گرفته شود، دچار مشکل نمی شوند.

این نوع کلید و پریز طوری طراحی شده اند که در برابر ورود گرد و خاک و رطوبت و مایعات مقاومت دارند و اغلب دارای درپوش محافظ نیز هستند.

کلید و پریز ضد آب

کلید و پریز با درجه حفاظت

انواع کلید بر حسب درجه حفاظت در مقابل آب که شامل کلید بدون حفاظت معمولی، کلید محافظت شده در برابر قطرات آب، کلید محافظت شده در برابر پاشیده شدن آب و کلید غیر قابل نفوذ که دارای استانداردی به نام IPهستند.

در این نوع کلید، عددی که جلوی IP قرار می گیرد در جه حفاظت و نوع حفاظت را نشان می دهد.

کلید حفاظت با  IP2 در برابر دسترسی انگشتان دست به قسمت های خطرناک و اجسام به درون آن.

کلید حفاظت شده  با IP4 در برابر دسترسی با سیم به قسمت های خطرناک و ورود اجسام جامد خارجی به درون آن.

کلید حفاظت شده با IP5 در برابر دسترسی با سیم به قسمت های خطرناک و همچنین در برابر گرد و غبار.

کلید و پریز با درجه حفاظت

انواع کلید

انواع کلید براساس اتصال، شامل کلید یک پل، کلید دو پل و کلید سه پل هستند.

انواع کلید براساس روش نصب، شامل کلید روکار، کلید توکار و کلید تابلویی هستند.

کلیدها در کلید تابلویی به چند شکل؛ نوسانی، شستی‏، تکمه فشاری و کششی کاربرد دارند.

انواع کلید

کلید یک پل یا کلید معمولی

کلید یک پل یا کلید معمولی، نوعی کلید است که برای کنترل جریان برق یک لامپ یا مصرف کننده مناسب است و برای روشن و خاموش کردن یک لامپ یا یک مدار مورد استفاده قرار می گیرد.

این نوع کلید، ساده ترین نوع کلید است و معمولا برای اتاق ها و فضاهای کوچک یا انباری، آشپزخانه، حمام و …کاربرد دارد و معمولا سر راه جریان برق و مصرف کننده قرار می گیرد.

کلید دوپل به دو نوع تقسیم بندی می شود، کلید روکار و کلید توکار که در این نوع کلید، ورودی و خروجی سیم ها مهم نیست.

 کلید یک پل

کلید دو پل

کلید دو پل کلیدی است  که با آن می توان دو مصرف کننده یا دو لامپ را قطع و وصل کرد.

کلید دو پل مناسب برای اتاق های بزرگ و فضاهایی که به بیش از یک لامپ یا لوستر نیاز دارند و اگر بخواهید به شکل همزمان یا مجزا لامپ ها روشن یا خاموش شود، این کلید کاربرد دارد.

کلید سه پل

کلید سه پل معمولا برای قطع و وصل جریان برق سه مدار از یک نقطه به کار می رود و به شکل توکار نصب می شود.

کلید سه پل اغلب برای قطع و وصل موتورهای سه فاز نیز به کار می رود.

کلید سه پل

کلید حسگر حرکتی

نسبت به هرگونه حرکت حساس است و با هرگونه حرکت روشن یا خاموش می شود که معمولا برای راهروها و راه پله ها کاربرد دارد.

کلید حسگر حرکتی

کلید حسگر لمسی

که نسبت به نور یا دما حساس است معمولا در خانه های هوشمند کاربرد دارد و با لمس و حرارت دست خاموش و روشن می شود.

کلید لمسی نوعی کلید مدرن و انتخاب مناسبی است برای طرفداران دکوراسیون شیک و لوکس که به دنبال عناصر متفاوت برای زیباتر کردن خانه خود هستند.

کلید لمسی با دو دکمه لمسی چراغ دار و قابلیت روشن و خاموش کردن دو لامپ یا وسیله برقی است که چراغ های این کلید باعث می شوند محل کلید در تاریکی دیده شود.

قاب و دکمه های این نوع کلید به شکل لمسی بوده و بدون نیاز به فشار، عملکرد روشن و خاموش شدن فقط با لمس روی کلید انجام می شود.

کلید لمسی

کلید دیمر (کلید هوشمند)

کلید دیمر یک نوع کلید لمسی است که می توان میزان روشنایی را با استفاده از آن کم یا زیاد کرد و معمولا به دو شکل کشویی و گردان وجود دارد.

کلید دیمر به شما کمک می کند تا برای تغییر یا جلوه بیشتر دکوراسیون خانه نورپردازی خاص و متفاوت انجام دهید و همچنین موجب افزایش طول عمر لامپ های خانه می شود.

روش نصب کلید دیمر مانند کلید یک پل است، یعنی به صورت سری در مسیر سیم فاز قرار می گیرد و در واقع  مقدار ولتاژ را کم و زیاد می کند.

کلید دیمر برای لامپ های کم مصرف کاربرد ندارد و باید لامپ های سه رشته ای مورد استفاده قرار بگیرد و همچنین برخی وسایل برقی که به حداقل ولتاژ برای روشن ماندن نیاز دارند.

کلید دیمر هوشمند برای خانه های مجهز به سیستم هوشمند تعبیه شده و قابلیت کنترل از طریق تبلت، موبایل و نمایشگر مرکزی داخل و خارج از خانه را نیز دارد.

 کلید دیمر

کلید کولر

کلید کولر برای روشن و خاموش کردن، تغییر دور موتور و همچنین برای خاموش و روشن کردن پمپ کولر استفاده می شود.

نوع دیگری کلید کولر که کلید کولر ۴ پل است و عملکرد آن مانند سایر کلیدهاست، با این تفاوت که در زمان خاموش بودن، اتصال سیم نول را هم از کولر قطع می‌کند تا احتمال برقگرفتگی از بین برود.

کلید کولر

کلید راه پله (کلید تایمری)

کلید راه پله یا کلید تایمری، در بخش هایی از خانه  مانند راه پله، حیاط یا پشت بام که چراغ نباید روشن بماند، کاربرد دارد و زمان روشن و خاموش شدن آن قابل تنظیم است.

این نوع کلید، طوری طراحی شده که به یک تایمر متصل است و با فشردن کلید، تمام لامپ های متصل به آن روشن می شوند و پس از گذشت زمان خاموش می شوند و زمان برای خاموش شدن آن را می توانید به دلخواه تنظیم کنید.

کلید راه پله تایمری

کلید رله ضربه ای

برای راه پله ها و محل هایی که باید از چندین محل لامپ خاموش و روشن شود مورد استفاده قرار می گیرد. برای کلید رله ضربه ای مدار به این شکل طراحی شده است، بدون اینکه زمان مطرح باشد به طور اتوماتیک جریان برق قطع نشود.

کلید رله ضربه ای

کلید زنگ

کلید زنگ برای درب ورودی آپارتمان یا هر بخش از خانه که نیاز به هشدار یا زنگ دارد به کار می رود و با استفاده از فنری که در زیر آن تعبیه شده بعد از فشردن دوباره به حالت قبل برمی گردد.

کلید زنگ

انواع پریز

پریزهای شارژ USB

پریزهای شارژ USB، برای شارژ موبایل کاربرد دارند و  پریز برق UPS که برای کنترل نوسانات و شوک های ناشی از قطع و وصل برق به کار می روند؛ نوع جدیدی از پریز محسوب می شوند.

پریز USB

پریز ارت دار

برخی دستگاه ها برای تخلیه بار الکتریکیT دارای سیم اتصال به زمین هستند، پریز برق ارت دار درواقع همان کار سیم ارت یا سیم اتصال به زمین را انجام می دهد.

سیم ارتT الکتریسیته ساکن به وجود آمده در مدار را تخلیه کرده، به زمین منتقل می کند که در این صورت از برق گرفتگی کاربر جلوگیری می شود.

پریز ارت دار

پریز پوشش دار

پریز پوشش دار در واقع پریزی است که برای جلوگیری از برق گرفتگی با درپوش و محافظ پریز روی آن پوشانده می شود.

پریز پوشش دارد برای فضاها و اتاق هایی کاربرد دارد که کودک به راحتی می تواند به آنها دسترسی پیدا کند امنیت او را تامین می کند.

این نوع پریزها نزدیک تختخواب یا اتاق بازی بچه ها یا در فضاهایی که در معرض رطوبت هستند مانند حمام یا استخر، مورد استفاده قرار می گیرند.

پریز پوشش دار

پریز آنتن مرکزی

پریز آنتن مرکزی قابل نصب برای ساختمان ها و مجتمع هایی که تعداد ساکنان و تلویزیون های زیادی دارند و برای اتصال فیش آنتن مرکزی به کار می رود.

این نوع پریز معمولا دریافت تصویر تلویزیون را برای ساکنان واحدهای مجتمع های مسکونی تسهیل کرده و موجب حذف انبوهی از آنتن در پشت بام خواهد شد.

پریز آنتن

تصاویر کلید و پریز