تعاریف دکوراسیونی
دکوپارتمان

کولر گازی بهتر است یا اسپلیت؟

کولر گازی

در این مطلب می خوانید:

کولر گازی ابزاری است برای تهویه مطبوع که قابلیت سرمایش و گرمایش دارد و معمولا کم صدا یا بی صدا بوده، در انواع و اشکال مختلف تولید و به راحتی در خانه نصب می شود.

مدل پنجره ای بیشتر برای آپارتمان های کوچک کاربرد دارد و بهتر است داخل یک قاب محکم قرار داده و به وسیله چند بازوی محکم، در محل مورد نظر نصب شود.

کولر به سیستم تبرید مجهز بوده و شامل کمپرسور، کندانسور و شیر کنترل است و شما می توانید از انواع مختلفی مانند کولر گازی پنجره ای، اسپلیت کولر گازی قابل حمل و کولر گازی مرکزی استفاده کنید.

برای بازدهی بهتر و بالا بردن راندمان کاری کولر باید سالی یک بار آن را سرویس کنید، ابتدا مواردی را مانند اختلاف دمای ورودی و خروجی، آمپر کمپرسور، فن  کولر، صدا یا لرزش غیرعادی، دمای لوله ها، هرگونه یخ زدگی وجود رطوبت روی کولر و اتصالات آن، تغییر در ولتاژ ورودی کنترل کنید.

محل نصب کولر باید جایی باشد که هوا به راحتی خارج شود، خروجی  و ورودی های دستگاه نباید مسدود شده باشد. فضای مورد نظر برای نصب کولر باید تحمل وزن کولر را داشته باشد و از تابش مستقیم نور خورشید به دور باشد.

برای نصب کولر گازی در فضای داخلی به موارد مهمی مانند ارتفاع، ضخامت دیوار، مسیر عبور سیم ها و کابل های برق خانه و همچنین محل کلید و پریز دقت داشته باشید.

کولر گازی یا اسپلیت

اسپلیت

اسپلیت در مدل های دیواری و سقفی وجود دارد که قابلیت سرمایشی و گرمایشی دارد، تفاوت مهم و تمایز آن با نوع گازی میزان مصرف انرژی آن هاست  که معمولا با برچسب راندمان انرژی روی دستگاه، می توان میزان بازدهی کولر را تشخیص داد.

نصب اسپلیت برای همه بخش های خانه امکان پذیر و قابل اجراست، این سیستم سرمایشی و گرمایشی به ترموستات دمایی و فیلترهای چندگانه تصفیه هوا مجهز است.

باید بدانید سرویس و تعمیر کولر اسپلیت با گارانتی و خدمات پس از فروش، توسط نمایندگی های رسمی شرکت های تولید کننده انجام می شود.

کولر گازی و اسپلیت بر اساس سیکل تبرید تراکمی کار می کند. شما قبل از انتخاب مدل ‌های کولر یا اسپلیت‌ به تک فاز بودن یا سه فاز بودن برق مصرفی آن توجه داشته و آمپر برق مصرفی آن را با آمپر کنتور برق ساختمان خود مقایسه کنید.

برخی معتقدند اسپلیت با نوع عملکردی که دارد، هوای خنک و دلپذیری را در کمترین زمان لازم  برای افراد تامین می کند و این خاصیت  موجب شده اسپلیت در بین مصرف کنندگان محبوبیت بیشتری داشته باشد.

اسپلیت

کولر اسپلیت ایستاده که با استفاده از برق سه فاز کار می کند در سالن ها و فضاهای بزرگ کاربرد دارد و مانند مدل اسپلیت دیواری دارای پنل بیرونی یا کندانسور است.

اسپلیت نسبت به کولر آبی دارای خنکی مطبوع تر، امکان تصفیه هوا و جذب ذرات و آلودگی های معلق در هوا را داشته و به سرعت دمای دلخواه را ایجاد می کند.

اسپلیت برای آب و هوای گرم، شرجی و مرطوب مناسب است و به مصرف صدها لیتر آب در روز نیاز ندارد، امکان تنظیم دمای هوای خنک خروجی و تامین گرما در برخی مدل ها را دارد. به کانال کشی نیاز نداشته، عملکردی بی صدا و طراحی شیک و زیبایی دارد.

کولر-گازی-ایستاده

کولر گازی پرتابل

کولر گازی پرتابل نیازی به نصب، لوله کشی و پنل کندانسور بیرونی ندارد. ساختاری شبیه کولر گازی پنجره ای دارد، با این تفاوت که قابل حمل و نقل بوده و در هر بخشی که بخواهید نصب می شود.

در کولر گازی پرتابل باید هوای کندانسور از طریق لوله پلاستیکی قابل انعطاف به بیرون هدایت شود و این دستگاه بیشتر در فضاهای کوچک و اتاقک های 30 متری کاربرد دارد.

کولر گازی پرتابل به ریموت کنترل مجهز بوده و در مدل های گرمایشی آن برای تولید گرما از هیتر برقی استفاده می شود. کولر گازی پرتابل دارای چرخ بوده، قابل حمل و نقل است.

کمپرسور و دیگر قطعات این دستگاه  مانند کندانسور، اوپراتور و فن در یک مجموعه است که در حالت سرمایشی گرمای موتور از طریق لوله خرطومی پشت دستگاه به بیرون منتقل می شود و اغلب برای فضاهایی که امکان نصب اسپلیت وجود ندارد، گزینه خوبی است.

کولر-گازی-پرتابل

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.